Dodana: 28 wrzesień 2018 09:22

Zmodyfikowana: 28 wrzesień 2018 09:22

Białostocki Teatr Lalek zaprasza do Teatru… do „Teatru cieni Ofelii”

To najnowsza propozycja Białostockiego Teatru Lalek. Autorką sztuki na motywach opowiadania Michaela Endo jest baśniopisarka Marta Guśniowska, a spektakl reżyseruje Kata Csató ( Węgry) doskonale znana białostockiej publiczności z takich przedstawień jak „Lenka” i „Palko”. Premiera „Teatru cieni Ofelii” już w najbliższą niedzielę 30 września.

Ilustracja do artykułu Teatr Cieni Ofelii (3).JPG

Panna Ofelia to malutka osóbka o wielkim sercu, otwartym na wszystkich tych, którzy potrzebują przyjaciół. Mieszka w malutkim mieszkanku na strychu Teatru wraz z niezwykłymi współlokatorami. Panna Ofelia żyje w świecie,  o którym niewielu pamięta, a który może być cudowną odskocznią od współczesnego zabiegania.

- To jest spektakl o tym, jak człowiek,  który posiada wewnętrzny spokój może budować fajny świat wokół siebie. O tym, że w każdej sytuacji można odnaleźć pozytywy, i że nawet z cieniami można się świetnie bawić - podkreśla Kata Csató. –  Jest to opowieść filozoficzna, ale też  doskonale zrozumiała dla dzieci.

Autorką sztuki jest Marta Guśniowska, a tekst powstał na podstawie utworu niemieckiego pisarza Michaela Endego „Ofelii teatr cieni”.  Adaptacja sceniczna jest dłuższa od pierwowzoru, zostały też dodane postaci dopisanych specjalnie pod aktorów BTL.

Marta Guśniowska podkreśla, że choć sztuka porusza temat odchodzenia i samotności, będzie to wesoły spektakl.
- Czym innym jest samotność,  a  czym innym bycie samemu. To nie jest tak, że fajne życie jest tylko wtedy, kiedy jesteśmy w wirze wydarzeń, kiedy jesteśmy na topie. Miło jest w zaciszu zaparzyć herbatę, poczytać książkę. Życie może być spokojne - mówi Marta Guśniowska


Scenografię do „Teatru cieni Ofelii” przygotował Ákos Mátravőlgyi z Węgier współpracujący z  Katą już po raz trzeci. Teatr cieni to tylko cześć spektaklu. 
- Na początku przedstawienia zobaczymy płaskie obrazy, następnie płaskie lalki, które zmienia się w marionetki, i dopiero potem zobaczymy na scenie aktorów wraz z ich cieniami – wyjaśniał scenograf.

Muzykę do przedstawienia skomponował Piotr Chociej, a konsultantem technik cieniowych jest Magdalena Kiszko –Dojlidko.
Na scenie zobaczymy Grażynę Kozłowską, Marię Rogowską, Agnieszkę Sobolewską, Artura Dwulita Zbigniewa Litwińczuka, Mateusza Smacznego, Agatę  Soboczyńską (ATB).


„Teatr cieni Ofelii” to przedstawienie familijne, skierowane do dzieci powyżej 6 lat, ale i dorośli znajdą coś dla siebie.
- Zapraszamy widzów w wieku od 6 do 106 lat – żartują twórcy.
Trwa ok 45 minut. Premiera 30 września o godz. 16.00.

ak

facebook