Dodana: 2 maj 2016 20:32

Zmodyfikowana: 2 maj 2016 20:32

Biało-czerwony koncert Kurpii Zielonych i Skowronków

Z okazji Dnia Flagi i uchwalenia Konstytucji 3 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” pod tytułem „Na biało-czerwoną nutę”.

Ilustracja do artykułu kurpie zielone-22.jpg

- To dobrze, że w przededniu święta Konstytucji 3 Maja taki biało-czerwony koncert przybliży nam nasze tradycje, kulturę i obyczaje. Powinniśmy dbać o wartości, a te dwa zespoły świetnie się w to wpisują – podkreślał przed rozpoczęciem koncertu Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Zarówno „Kurpie Zielone” jak i „Skowronki” angażują przy tym młodych i przekazują najmłodszym pokoleniom te wartości. Chciałbym obu zespołom i ich szefom podziękować za te wszystkie chwilę wzruszeń i za pracę jaką wkładają w kultywowanie naszego dziedzictwa. Z okazji zaś święta Flagi i Konstytucji 3 Maja życzę wszelkiej pomyślności abyśmy mogli razem spokojnie, wspólnie pracować dla dobra naszej małej ojczyzny i kraju. Wspólnie, ponad podziałami.

Zespół Pieśni i Tańca Białostocczyzny “Kurpie Zielone” został pod tą nazwą powołany w 1953 r. dzięki inicjatywie prof. Stefana Sobierajskiego, który prowadził go przez wiele następnych lat. Początkowo funkcjonował jako dwie odrębne grupy - chór “Echo” oraz zespół pieśni i tańca ludowego “Podlasie”, lecz z czasem pierwsza z nich rozbudowała się o sekcję taneczną pod kierownictwem Barbary Sołtysek. Wraz z ojcem przyszłych “Kurpi Zielonych” członkowie zespołu objeżdżali okoliczne wsie, tworząc unikalny zapis ginącego folkloru ziemi białostockiej. “Echo” i “Podlasie” wciąż występowały osobno i tak aż do 1953 r., kiedy to pojawiła się wspólna nazwa, pod którą dziś znamy zespół. Jej pochodzenia można szukać w wielu źródłach. “Kurpiami” zwano kiedyś obuwie “puszczaków” plecione z łyka. Puszcza dzieliła się na Białą i Zieloną. Kurpie Zielone to ci jej mieszkańcy, którzy osiedli w puszczy myszynieckiej na północ od Łomży i Ostrołęki.
Patronem zespołu na początku był ZDK “Włókniarz”, a później WDK, czyli dzisiejszy WOAK. Kiedy dyrektorem ośrodka została Alfreda Romanowska, dzięki jej oddaniu i zapałowi “Kurpie Zielone” zaczęły się intensywnie rozwijać. To ona zdobywała niezbędne fundusze na opracowania muzyczne, badania folklorystyczne, a przede wszystkim kosztowne stroje projektowane przez specjalistów. Jeśli Stefan Sobierajski jest uznawany za ojca zespołu, to ówczesną dyrektor WDK nazywano jego duszą i matką. Jedną z jej licznych zasług jest nakłonienie do współpracy, a konkretnie objęcia kierownictwa artystycznego, Jana Kulaszewicza, twórcę pierwszej na rzeczywiście wysokim poziomie białostockiej orkiestry symfonicznej. Marian Domański, wspaniały dyrygent “Mazowsza”, opracowywał aranżacje i pisał “Kurpiom” nowe piosenki. Zwłaszcza dla chóru był to okres intensywnej pracy, ale i właściwego rozwoju. Słynnym akompaniatorem grupy baletowej była Helena Melezini-Butkiewicz, natomiast kostiumerią zawiadywała przez wiele lat - Maria Gudalewska.
W tym samym momencie wyraźniej rysowała się tendencja łączenia chóru i baletu w jeden spektakl - pierwszy zszedł wreszcie z praktykabli, by wraz z drugim tworzyć wspólne widowisko. To właśnie Zdzisław Dąbrowski, twórca teatru poezji “Metafora”, został reżyserem tych obrazów tanecznych. Świadectwem świetności zespołu na tym etapie jego działalności były przyznane za całokształt pracy nagrody: wojewódzka, a następnie centralna.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,SKOWRONKI" powstał 02.02.1986 roku w Koninie na zimowisku artystycznym z inicjatywy Mirosława Szymańskiego, który jest jego kierownikiem, choreografem i menagerem. Skowronki działają przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, studenci wyższych uczelni i osoby pracujące. Skowronki tworzą dwie grupy taneczno - wokalne i grupa ,,Małe Skowronki" - razem 86 osób. Zespół posiada własną kapelę w składzie:

Bogdan Drozdowski - kierownik muzyczny - akordeon, Jolanta Półkoszek - flet poprzeczny, Magdalena Drozdowska - skrzypce, Adam Soluch - klarnet, Kamil Popławski - kontrabas, Waldemar Ostrowski - bęben.

Instruktorem - wychowawcą, a zarazem opiekunem, jest Agata Szymańska. Zespół posiada bogaty program artystyczny - od tańców narodowych po suity z wielu regionów Polski, wszystko to w przepięknych oryginalnych strojach. ,,Skowronki" 29.01.2011 roku obchodziły jubileusz 25 lecia. 02 lutego  2013 minie 27 lat. W ciągu 27 - lat zespół koncertował na scenach krajowych i zagranicznych dając ponad 1300 koncertów. Brał udział w nagraniach: Radia Białystok, Radia Dla Ciebie, TVP Białystok, Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, Telewizji TRWAM, Radia i TV - France 2, TV Białoruś, TV Grevena, TV Brno. Zespół jest pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszego na Podlasiu festiwalu folkloru o randze międzynarodowej - Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ,,Podlaskie Spotkania". Od czerwca 2010 roku rozpoczęło swoją działalność Stowarzyszenie Artystyczne ,,Skowronki", którego założycielami są rodzice, absolwenci, członkowie i instruktorzy zespołu. LZPiT ,,Skowronki" od wielu lat współpracuje z Państwowym Podlaskim Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Utrzymuje kontakty z wieloma ośrodkami, instytucjami kultury i innymi zespołami zarówno w Polsce jak i zagranicą. Wielu absolwentów zespołu poświęciła się całkowicie swojej pasji wybierając artystyczne zawody, takie jak aktorstwo czy choreografię.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook