Dodana: 30 maj 2019 09:51

Zmodyfikowana: 30 maj 2019 09:51

Alessandro Cortini, Helena Hauff i PRO8L3M Otwierają listę drugiego ogłoszenia 10. Edycji Up to Date Festival w Białymstoku

Do m.in. Dopplerefekt, IC3P3AK czy Sokoła – przedstawionych podczas pierwszego ogłoszenia artystów UTDF – dołącza właśnie kolejnych siedemnastu, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu. To jednak nie wszystko… Już wkrótce organizatorzy przedsatwią kolejną, trzecią listę twórców, których muzykę będzie można usłyszeć w dn. 5-8.09.2019 w Białymstoku. Zanim to jednak nastąpi, skupmy się na liście bieżącego, drugiego ogłoszenia.

Ilustracja do artykułu Social - Ogłoszenie artystów #2 (grafika zbiorowa) - 1905281354.png

Pulę ogłoszonych w czwrtek (30.05) artystów otwiera Helena Hauff, uznana DJ-ka i producentka z Hamburga, rezydentka Golden Pudel Club. Artystka bez trudu łamie bariery stylistyk i korzysta z całego spektrum elektronicznych brzmień od Chicago, przez electro aż po acid, co słychać choćby w jej najnowszym albumie wydanym dla oficyny Ninja Tune.  

W Białymstoku pojawi się także Alessandro Cortini (live), soniczny podróżnik gwarantujący wyprawę w poszukiwaniu granic przekazywania emocji za pomocą syntetyzowanych i elektronicznie przetwarzanych dźwięków. 

Wrzesień w Białymstoku będzie wyjątkowy również z powodu występu przygotowanego specjalnie na festiwal Up To Date. Christina Vantzou x Resina, choć używają różnych narzędzi, to rozumieją ten sam muzyczny język i podzielają nietypowe podejście do kompozycji. Dlatego zwróciliśmy się do nich z prośbą o przygotowanie pierwszego wspólnego materiału na potrzeby premiery w Białymstoku. Artystki w swojej pracy bardzo umiejętnie eksplorują nieznane przestrzenie dźwiękowego spektrum: od czystej delikatności, po dziką cielesność, a rezultaty ich prac są oszałamiające.

Podczas jubileuszowej, X edycji Up To Date Festival wystąpią także:

PRO8L3M – jeden z największych muzycznych fenomenów ostatnich lat. Duet porusza i łączy odbiorców różnorodnych gatunków, od hip-hopu po tzw. alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.

Lee Gamble – zaczynał jako zapalony junglist, ale szybko zaczął dogłębnie eksplorować całą architekturę elektronicznej abstrakcji. Jego działania oparte na dźwiękowej wiwisekcji i rozbijaniu utartych konceptów dotyczących muzyki elektronicznej znalazły finał w kilku świetnych albumach (m.in. „Diversions 1994-1996” i „Mnestic Pressure”).

Iglooghost (live) to brytyjski producent ponaddźwiękowych pisków, skrzeków, przelotów i trzasków. We wrześniu 2017 roku wydał debiutancki album „Neō Wax Bloom”. Opowieść rozciąga się na 11 utworów, jest bardzo intensywna, miejscami histeryczna i nietuzinkowa.

Carl Finlow (live) – legenda electro po raz pierwszy w Polsce. Rok 2018 należał do najbardziej pracowitych w dorobku Finlowa. Szeroko zakrojone prace przyniosły nowy live show zawierający najciekawsze utwory z całego dotychczasowego dorobku i został tak skomponowany, by wstrząsnąć parkietami na całym świecie… tym razem również w Białymstoku.

 Bogdan Raczyński – 20 lat po wydaniu kultowego albumu „Boku Mo Wakaran” ten artysta polskiego pochodzenia… po raz pierwszy zagra w Polsce (!!!). W jego muzyce dominują połamane i bardzo połamane rytmy, które są jedynie kanwą do eksploracji nieodkrytych obszarów jungle i drum&bassu zestawionych z ambientem, dronami, elementami noise’u, a na dodatek zszytych wesołymi motywami zaczerpniętymi z klasycznych gier Nintendo. To muzyka będąca introspektywnym odbiciem muzycznego świata.

Svreca – właściciel jednej z najważniejszych współcześnie wytwórni techno: Semantica. Jako artysta tworzy przejmujące techno oscylujące pomiędzy eksperymentem a klubem. Rezultatem jego prac jest muzyka bezkompromisowa, obojętna na współczesne trendy, ale za to pełna zaskakujących, rytmicznych zwrotów akcji i wybiegającą daleko poza parkietowy kontekst.

Ben Buitendijk zabiera słuchacza w podróż między muzyką na parkiecie, a muzyką dla umysłu. Jego sety i produkcje są zwykle definiowane przez głębsze spektrum techno.

Włodi – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych raperów na polskiej scenie. Współzałożyciel legendarnej grupy Molesta Ewenement oraz projektu Parias ma na swoim koncie 10 albumów, w tym 4 solowe wydawnictwa.

Sentimental Rave jest jak nieoszlifowany diament. Jej muzyka rozpościera się w przestrzeni między niezwykłą wrażliwością, a gwałtownością uderzeń stopy. Jest jak samotna, nocna przechadzka młodzieńczej duszy. Bywalczyni wszystkich ważniejszych klubów i festiwali w Europie (Berghain, CTM, De School) porywa niestrudzenie następne pokolenia wyznawców rave.

Alienata b2b Sync24Alienata sama określa się mianem dźwiękowego freaka. Spektrum jej zainteresowań jest bardzo szerokie i obejmuje m.in. electro, acid, dub, IDM, dark disco, Detroit, Chicago i wiele innych niesprecyzowanych szalonych dźwięków. Naprzeciwko Alienaty stanie właściciel bardzo ważnej dla świata electro wytwórni Cultivated Electronics – Sync 24 (Phil Bolland) – który w swoich setach zderza to, co pozornie trudno połączyć, mianowicie funk z ciemnością na kanwie indywidualnego, nastrojowego brzmienia.

The Very Polish Cut Outs – wytwórnia editów wraca, by kontynuować misję popularyzacji tanecznych perełek i zanurza się w wartki nurt klubowego życia, prezentując i propagując wszystko to, co muzycznie najlepsze w Europie Wschodniej.

Harper – człowiek-instytucja na polskiej scenie klubowej. DJ, dziennikarz, radiowiec, autor licznych kompilacji, m.in. z muzyką klubową, elektroniczną czy funkowo-soulową. Zawsze czujny muzycznie, w pogoni za nowymi, ciekawymi brzmieniami i rytmami.

Lex – pasjonat muzyki, który swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał jako radiowiec, dziennikarz i DJ.

Obecnie, poza anteną Czwórki, można spotkać go w klubach całej Polski, gdzie rozgrzewa parkiet

indywidualnie lub w duecie z Noviką.

– Dżuma – od lat aktywny w warszawskim „podziemiu”. Prowadzący cykl imprez i nowopowstałą wytwórnię Syntetyk. Nadawca, nabywca i selekcjoner w Sideone. Działacz w kolektywie Flauta.

CZWARTA SCENA CZWÓRKI NA UP TO DATE FESTIVAL  

Festiwal Up To Date to bez wątpienia wydarzenie, które w pierwszy weekend września przyciąga do Białegostoku tysiące fanów niebanalnych muzycznych brzmień, którego muzyczny program wolny jest od kompromisów. Tegoroczna edycja jest trzecią, podczas której nad tym, by Festiwal cieszył również nieco lżejszymi gatunkowo muzycznymi propozycjami na najwyższym artystycznym poziomie, ekipa z Białegostoku współpracuje z Radiową Czwórką na Up To Date Festival to już niejako tradycja, a z okazji X-lecia, obecność Polskiego Radia zostanie podkreślona dodatkowymi aktywnościami, o których więcej już niebawem.

 

X-LECIE UP TO DATE FESTIVAL

Tegoroczna edycja jest dziesiątą w historii działań białostockiej ekipy tworzonej przez lokalnych aktywistów, którzy każdego roku wkładają ogromny wysiłek w to, aby powoływać do życia prawdziwie artystyczną i oddaną dźwiękowym poszukiwaniom przestrzeń. Up To Date Festival to platforma łącząca muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Odbywa się rokrocznie w Białymstoku, w samym sercu północno-wschodniej Polski. Każdego roku UTDF odwiedza ok. 8000 gości, zaś wydarzenia festiwalowe mają swoje miejsce w tak różnorodnych przestrzeniach, jak choćby Stadion Miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy Pałac Branickich.

W ciągu dekady na festiwalowych scenach wystąpiło ponad 500 artystów. Filmy promocyjne nie tylko obejrzały miliony widzów, ale także wielokrotnie je nagradzano. Łącznie, Festiwal ma już na swoim koncie kilkadziesiąt wyróżnień, nominacji i nagród. Okrzyknięty został także najciekawiej promującym się wydarzeniem. 

Festiwal od samego początku napędza miłość do muzyki, kultury i ludzi. Dziś może on poszczycić się jednym z największych zapleczy najlepszych wolontariuszy na świecie. Festiwalowa rodzina ciągle się jednak powiększa – od kilku lat o seniorów, których kilkuset zdecydowało się na własnej skórze poznać kulturę młodych. A młodzi nie pozostali im dłużni, wysłali bowiem ok. 2000 pocztówek w ramach akcji „Wyślij pocztówkę do Babci” 

Dziesięć lat Up To Date Festival to także sztuka, w tym sztuka uliczna – murale, wystawy, instalacje czy marka Pozdro Techno i najmłodsze dziecko białostockiej ekipy o już ugruntowanej pozycji, czyli Pozdro Techno Sound System. UTDF to dziś marka rozpoznawalna nie tylko w całej Polsce, ale i dostrzegana poza granicami kraju.

CZTERY DNI ZAMIAST DWÓCH 

Po raz pierwszy w swojej historii Up To Date Festival będzie trwał nie dwa, lecz cztery dni. Rozpocznie się w czwartek, 5 września, a zakończy w niedzielę – 8 września. Dwa dni na Stadionie Miejskim uzupełniono tym samym o czwartkowy koncert otwarcia i jeden dodatkowy dzień z muzyką w stolicy Podlasia.

 

BILETY I KARNETY

 

Sprzedaż biletów online:
www.biletomat.pl
www.going.pl 
www.empikbilety.pl
www.festicket.com

Punkty sprzedaży stacjonarnej:

Sieć sklepów Empik,

Bułka z Masłem, Białystok ul. Lipowa 4,

Miodosytnia, Białystok ul. Henryka Sienkiewicza 26,

Baristacja, Białystok ul. Sienkiewicza 7,

GramOffOn, Białystok ul. Malmeda 17,

Pan Pacman, Białystok ul. Nowy Świat 2,

Kawiarnia Zachodnia, Białystok ul. Zachodnia 2F/u4

Link do wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/715488545462950/

Partnerem Up To Date Festival jest Miasto Białystok

Partnerem Up To Date Festival jest Województwo Podlaskie

Sponsorem Up To Date Festival jest Łomża Jasne Pełne

 

mat.org.
oprac.ak

 

 

 

 

 

facebook