Dodana: 19 styczeń 2015 13:21

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2015 13:21

"Wygrać z przeznaczeniem"- dziecięca syberiada

Półgodzinna, pilotażowa wersja filmu dokumentalnego ukazująca losy dzieci polskich zesłańców na Syberię zostanie wyświetlona w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich już w najbliższy piątek 23 stycznia. Produkcję Marka Lechowicza już obejrzeli widzowie w Nowej Zelandii. Emisja towarzyszyła obchodom 70. rocznicy przybycia do tego kraju dzieci polskich zesłańców na Syberię.

Materiał filmowy powstawał pod roboczym tytułem "Człowieczy los". Jego autorzy postanowili odwiedzić Nową Zelandię, która dała schronienie 733 polskim dzieciom.
Przeżyły one zsyłkę na Sybir wraz ze swoimi rodzinami, a potem, wskutek wojennej tułaczki, trafiły do portu Wellington. Większość tych dzieci straciła swoich najbliższych i do tej pory nie odwiedziła rodzinnych stron. Warto podkreślić, że ci mali wówczas zesłańcy mają obecnie od siedemdziesięciu do nawet dziewięćdziesięciu lat.
Mimo braku kontaktu ze swoim krajem, posługują się płynną, piękną polszczyzną.
Marek Lechowicz, wraz z Michałem Chojakiem, operatorem TVP Oddział w Łomży zarejestrowali wzruszające wspomnienia "dzieci Sybiru". Odnaleźli też pochodzącą z Łomży Janinę Różycką.
Z tych materiałów powstaje film dokumentalny pt. "Wygrać z przeznaczeniem".
By dokończyć produkcję, autorów czeka jeszcze wyjazd na zdjęcia do Iranu, gdzie uchodźcy otrzymywali schronienie.
Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Marek Lechowicz, o zdjęcia i montaż zadbał Michał Chojak, muzykę napisał Robert Chojnacki. Projekt otoczył opieką artystyczną Jerzy Hoffman.

Premiera wersji pilotażowej filmu "Wygrać z przeznaczeniem" odbędzie się w piątek 23 stycznia o godz. 10.00 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich przy ul. Sadowej 12 w Łomży.
Wstęp jest bezpłatny. Filmowe spotkanie opatrzono tytułem "X Muza w Łomży".
Oprócz produkcji Marka Lechowicza będzie można zobaczyć zwiastun filmu "Cząstka Podlasia", projekt serialu animowanego dla dzieci ŻUBR POMPIK na podstawie bajek podlaskiego literata Tomasza Samojlika oraz prezentację Teatru Kropka Theatre.
Zaplanowano również dyskusję nad stworzeniem w Łomży Hali Mirage, na wzór byłego Kina Mirage, które stało przy obecnym Placu Kościuszki do ok. 1948 roku. "X Muzę w Łomży" zakończy panel dyskusyjny z twórcami i zaproszonymi gośćmi.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook