Dodana: 1 wrzesień 2014 07:10

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2014 07:10

"Superbohaterka. Początek" premiera w BiałostockimTeatrze Lalek

„Superbohaterka. Początek” to historia narodzin Superbohatera. Pełna emocji i zaskakujących zwrotów akcji, opowieść o niezwykłej transformacji. Wspólnie z bohaterką przemierzamy drogę przemiany od zwykłego człowieka do obdarzonej nadludzkimi mocami wyjątkowej jednostki.

Bohaterka stawia czoła wyzwaniom, pokonuje wrogów i wystawia swe ciało na próbę. Stajemy się obserwatorami tych zmagań, świadkami procesu odkrywania i rozwijania swojego potencjału - twórczego i osobowościowego. Na naszych oczach rodzi się superbohater, rodzi się mit. Pod historią jednostki, która się wyzwala  kryje się prosta historia zwykłego człowieka - wieloznaczna opowieść o relacjach, w których ktoś jest od kogoś zależny, o próbie uwolnienia z uwikłania, o narzędziach władzy, o dążeniu do doskonałości, tęsknocie za marzeniami. Obserwujemy bilans zysków i strat – kosztów, jakie musi ponieść człowiek, aby stać się Superbohaterem. Stajemy się świadkiem momentu przejścia, pasma porażek składających się na sukces, przeszkód, takich jak: nieśmiałość, delikatność, czas. Równolegle rozgrywa się historia kariery i historia relacji opartej nie tyle na bliskości, co na skazaniu na siebie. Superbohaterka to też symbol wiary w ludzkie możliwośći – mimo, iż powielamy i powtarzamy mechanizm stawiania sobie celów, walczenia o nie, podejmowania trudów drogi, na której musimy z czegoś zrezygnować - w rezultacie możemy powiedzieć sobie: bywało różnie, ale jestem i to jest dopiero początek.

Forma spektaklu będzie nawiązywać do różnych estetyk m.in. komiksu czy telewizyjnego show. W przedstawieniu znajdą się m.in. elementy teatru tańca, tańca improwizacji, muzycznego performensu/ live actu, a także projekcje video i animacje. Przedstwieniu towarzyszyć będzie energetyzująca muzyka rodem z filmów akcji grana na żywo, co jest niewątpliwie jego atutem.
Spektakl jest wyjątkowy, ponieważ stawia na spędzenie czasu razem z widzem, a to oznacza, że nie jest tylko występem, lecz zaproszeniem do świata, który trwa, który dzieje się tu i teraz. W którym zdarzają się momenty łzawe, efektowne, przyjemne i dynamiczne. W którym widz jest uczestnikiem wydarzeń, a nie obserwatorem i bawi się świetnie.

Wizualizacje, taniec, śpiew, kontakt improwizacja, energiczna muzyka grana na żywo – te wszystkie elementy spektaklu są nam (twórcom) potrzebne, aby zbudować wspólnie planetę, która potrafi zaskakiwać swoimi kolorami, zwyczajami, krajobrazami. Historia Superbohaterki, choć jest opowieścią o transformacji jednostki, która zmienia się, przechodzi pewną drogę i wystawia na próbę swe ciało- nie jest psychologiczną dramą, ponieważ na tej planecie jest humor, klimat science fiction, muzyka, ruch, energia, zabawa. Spektakl jako całość z jednej strony jest „kosmiczny”, ale pod tym wszystkim, co go buduje są też ludzkie przygody i pragnienia.
Każdy kraj, grupa, społeczność ma swojego Superbohatera. Kim jest nasz rodzimy Superbohater? Pewne jest, że narodzi się w Białymstoku 17 września 2014 roku, na scenie Białostockiego Teatru Lalek. Będzie dużo humoru, trochę absurdu (przecież to data śmierci Witkacego), ale też kilka łzawych momentów.

Nad spektaklem pracuje kolektyw twórczy składający się z przedstawicieli różnych dziedzin sztuki. Muzyką zajmuje się duo producenckie Griot Groove: Wikson Szczygieł i Witalis Popow. Za ruch sceniczny odpowiada Ewa Hubar-choreografka i Julia Dondziło - tancerka. Wideo i wizualizacje tworzą Joanna Sitko i Maria Kraśnicka. Kostiumy projektuje Paweł Androsiuk, scenografię- Karolina Maksimowicz. Za tekst pieśni odpowiada Izabela Bocienko. Nad produkcją i koordynacją projektu czuwa Anastazja Popławska (Creative Flow). Połączenie tylu mediów i wielu środków wyrazu sprzyja tworzeniu zupełnie nowego języka wypowiedzi. Dlatego projekt ma szansę stać się czymś nowym, świeżym i zaskakującym na białostockiej scenie teatralnej.
Ponieważ projekt wymaga dużych nakładów finansowych, a jego budżet nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów, organizowana jest zbiórka pieniężna na popularnym portalu Wspieram Kulturę. Zachęcamy gorąco wszystkich Białostoczan do wsparcia naszego projektu pod adresem: http://wspieramkulture.pl/projekt/735-SUPERBOHATERKA-POCZATEK-live-act .
 
DOMINIKA KIMATY - inicjatorka projektu. Aktorka, absolwentka PWST w Krakowie. Młoda mama półtorarocznej Idri. Mieszka i pracuje w Białymstoku i w Warszawie.

Zadebiutowała w teatrze Anny Augustynowicz - rolą Monique w spektaklu „Getsemani”, za którą dostała wyróżnienie na prestiżowym Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu. Tam została zauważona przez ówczesnego dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zaproszona do udziału w festiwalu w roli prowadzącej. Wraz z Maciejem Orłosiem otworzyła 35 FPFF w Gdyni.

Niedługo potem wygrała casting na rolę spontanicznej Jamajki w serialu „Barwy szczęścia”. Jako serialowa Sara, zyskała spore grono fanów, których urzekła swoją naturalnością i pozytywną dawką energii. Chęć bycia niezależną - od dzwoniących lub milczących telefonów z propozycjami pracy -zmotywowała ją do założenia Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Supernova”.

Pierwszym niezależnym projektem, który zrealizowała był spektakl „Iluzje” na podstawie sztuki Iwana Wyrypajewa. Wtedy też pierwszy raz zorganizowała „casting na reżysera”. Wspólnie z koleżanką- aktorką Joanną Zubrycką odbyła spotkania z kilkoma reżyserami młodego pokolenia, którzy mieli zostać późniejszymi współtwórcami „Iluzji”. Spektakl ostatecznie wyreżyserował Sebastian Buttny, a jego premiera odbyła się w kultowym miejscu na mapie Białegostoku – w kawiarni „Elida”, która niegdyś była częstym miejscem zabaw i spotkań lokalnej młodzieży, tej starszej również.

Jest niespokojnym duchem, krytyczna i wymagająca wobec sobie, a jednocześnie wciąż poszukująca nowych dróg wyrazu i artystycznej wypowiedzi. Uczestniczy w wielu warsztatach: od pieśni archaicznych, przez teatr fizyczny po taniec eksperymentalny czy acrojogę.
Superbohaterka. Początek” to jej pierwszy, autorski projekt. Zrodził się z silnej potrzeby zamanifestowania swojego potencjału twórczego. Ten projekt to artystyczne wyzwanie, ale też osobisty cel i realizacja marzenia… o muzycznym debiucie scenicznym.

W spektaklu usłyszymy ją śpiewającą premierowe utwory do autorskiej muzyki Griot Groove.

„SUPERBOHATERKA. POCZĄTEK” OPIS PROJEKTU

FORMA: spektakl interdyscyplinarny

DATA PREMIERY:  17.09.2014 godz. 17:00 pokaz zamknięty
                            18.09.2014 godz. 19:00 premiera

MIEJSCE PREMIERY: Białostocki Teatr Lalek

PARTNERZY PROJEKTU:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Podlaskiego
Białostocki Teatr Lalek
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

TWÓRCY:

Reżyseria: Agata Dyczko
Scenariusz: Dominika Kimaty, Agata Dyczko
Występują: Dominika Kimaty, Julia Dondziło
Muzyka (na żywo): Griot Groove (Wikson Szczygieł, Witalis Popow)
Produkcja i koordynacja: Anastazja Popławska (Creative Flow)
Choreografia: Ewa Hubar
Kostiumy: Paweł Androsiuk
Scenografia: Karolina Maksimowicz
Wizualizacje: Joanna Sitko, Maria Kraśnicka
Tekst pieśni: Izabela Bocienko

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Fundusz Promocji Twórczości) oraz stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.

Strona internetowa projektu:
- Facebook: https://www.facebook.com/SuperbohaterkaPoczatek
- Wspieram kulturę.pl: http://wspieramkulture.pl/projekt/735-SUPERBOHATERKA-POCZATEK-live-act

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook