Dodana: 2 grudzień 2014 12:46

Zmodyfikowana: 2 grudzień 2014 12:46

"Golem" w Teatrze Wierszalin

"Golem" to kryminalne i zarazem mistyczne przedstawienie, powstałe na podstawie powieści czesko-austriackiego pisarza Gustawa Meyrinka, którego zalicza się jako prekursora powieści egzystencjalnej. Przedstawienie skupia się na indywidualnych losach wolnej jednostki ludzkiej: czy człowiek ma bezpośredni wpływ na to kim jest i dokonuje niezależnych wyborów?

Głównym bohaterem jest mieszkający w praskim getcie snycerz Atanazius Pernath, do którego przychodzi tajemniczy człowiek ze zleceniem naprawy księgi „Ibbur”, zawierającej klucz do zrozumienia wędrówki dusz. Po wizycie Pernath odkrywa, że nie posiada żadnych wspomnień z dzieciństwa, musi powoli odbudowywać swoją pamięć. Od tego momentu Pernathowi towarzyszy także poczucie szczególnej misji. Jego istnienie jest zawieszone między przyszłością a przeszłością. Niektóre wydarzenia, które go spotykają, mogą być tylko snami, inne zaś transcendentnymi zdarzeniami spoza realnego świata. Tajemnicze losy bohatera odwijają się w przedstawieniu bardzo powoli, tak jak w dobrym kryminale.

Powieść Gustava Meyrinka, nasycona filozofią i mistyką, jest jak labirynt - pełna fałszywych korytarzy. „Golem” Teatru Wierszalin jest „śledztwem” w sprawie zrozumienia i zinterpretowania tajemniczego dzieła „szatana z Pragi”. Teatr Wierszalin, z charakterystyczną dbałością o symbole i związki kulturowe, przygotował przedstawienie wykorzystując całą bazę wiedzy na temat judaizmu rabinicznego i chasydyzmu. W interpretacji Teatru „Golem” to ktoś, kto przychodzi z przyszłości do samego siebie.

Fabuła przedstawienia przypomina barokową powieść szkatułkową. Czas biegnie nielinearnie. Częste nawroty sytuacji, zakrzywienia czasoprzestrzeni, równolegle pokazywane alternatywne światy i rzeczywistości tworzą wrażenie, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość mieszają się. Kiedy wydarzyły się oglądane sceny? Czy teraźniejszość jest tylko jedna?

Aktorzy pokazują wyjątkowe zdolności do metamorfozy. Jest ich tylko pięcioro, ale odgrywają znacznie więcej postaci. Wielopoziomowość odgrywanych ról powoduje, że nasuwa się pytanie: Czy różni bohaterowie to rzeczywiście różne osoby? Czy jedna dusza wędrowała przez wiele ciał i w każdym pozostawiła po sobie ślad?

Po raz pierwszy w Teatrze Wierszalin Piotr Tomaszuk przygotował w całości scenografię i inscenizację przedstawienia. Zaowocowało to powstaniem zupełnie nowej przestrzeni teatralnej. Zburzony został dotychczasowy układ sceny i widowni. Widzowie zostali ustawieni wobec przestrzeni scenicznej, która jest prawie namacalna, a swoimi wymiarami dorównuje największym scenom w Polsce! Jest to dopiero początek nowych możliwości i rozwiązań przestrzennych, które rozwijane będą w kolejnych przedstawieniach Wierszalina. Porywającą muzykę i oprawę dźwiękową rozbrzmiewającą w wielu planach akustycznych skomponował - znany widzom z przedstawień takich jak „Bóg Niżyński” czy „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” - Piotr Nazaruk.

Przedstawienie dociera do widza na wielu płaszczyznach: fabularnej, symbolicznej, plastycznej i akustycznej. Wielość odgrywanych postaci, ciągłe metamorfozy aktorów, dynamiczna muzyka, wyjątkowa oprawa świetlna i scenograficzna sprawiają, że „Golem” wywołuje wrażenia jak hoolywoodzka produkcja filmowa.

„Golem” to przedstawienie z gatunku fantastyki grozy, łączące motywy tragikomedii i kryminału. Spektakl, który próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące związków człowieka ze światem przemian i inicjacji duchowych.

Spektakl w Teatrze "Wierszalin" w Supraślu odbędzie się 6 i 7 grudnia 2014 r.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook