Spacer akustyczny i napis z białostockich Fast
27 września o godz. 11.00 w Białymstoku będzie miał miejsce ciekawy projekt artystyczny nawiązujący do historii Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Fasty”.
Jaśmina Wójcik „Jaka praca dziś?” - Spacer akustyczny oraz odtworzenie hasła z Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Fasty”, 27.09.2014, godz. 11.00 – Galeria Arsenał w Białymstoku.
Projekt artystyczny Jaśminy Wójcik „Jaka praca dziś?” nawiązuje do historii białostockich „Fast”. Artystka pracując nad nim, współdziałała z byłymi pracownikami zakładów. To ich indywidulane historie i wspomnienia nadały ostateczny kształt projektowi. Artystka w swym koncepcie nawiązuje do obecnie okaleczonego napisu, witającego niegdyś w formie ideologicznego hasła „Jaka praca dziś – taka Polska jutro”, ówczesnych pracowników Zakładów. Dzięki symbolicznemu odwołaniu do propagandowego hasła, próbuje zdiagnozować zmiany zachodzące w lokalnej społeczności w perspektywie globalizacji, a także zadaje pytanie o zasadność i istotę współczesnych haseł, bądź komunikatów z przekazem ideologicznym. Kontekst lokalność versus globalność oraz okres przemian ustrojowych z perspektywy miasta i mieszkających w nim ludzi stanowią tło działań́ artystycznych angażujących byłych pracowników Zakładów „Fasty”. To oni, wraz z artystką odtworzą napis z Fast, umiejscawiając go przy ul. Kalinowskiego w Białymstoku.
Działanie rozpocznie się o godz. 11.00, 27 września spacerem akustycznym, podczas którego odtworzone zostaną wspomnienia byłych pracowników „Fast”.
Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu, zapraszamy pod Galerię Arsenał. Ruszymy korowodem z literami by umieścić je przy ul. Kalinowskiego.
Więcej informacji na temat projektu, w wywiadzie Andrzeja Bajguza z Jaśminą Wójcik oraz Fundacją Słowa i Rzeczy, w Polski Radiu Białystok: http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/115239.
Działanie artystyczne jest częścią Projektu sztuka/globalizacja: http://www.slowairzeczy.org/sztukaglobalizacja.html
Organizator: Fundacja Słowa i Rzeczy,
Partnerzy Projektu: Galeria Arsenał, Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) Universitas Bialostocensis
Patronat medialny: O.pl, Obieg, Gazeta Wyborcza, Notes na 6.tyg., Białystok Online
Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Prezydent Miasta Białegostoku
Wsparcie mediowe: Młody Wschód
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Jaśmina Wójcik
ur. 1983, mieszka i pracuje w Warszawie
Asystentka w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Wiktora Jędrzejca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych od 2008 r. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka i aneks w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego w 2008r.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2007/2008.
Laureatka I nagrody w Konkursie Samsung Art Master w 2007 roku.
Prace w zbiorach: „Zachęta“ Narodowa Galeria Sztuki, kolekcje prywatne
wystawy (wybór):
2014 – „Zakłady Ursus 2014”
2013 - „Posag Siedmiu Panien”
2012 - „Chowanie człowieka między ludźmi bez kontaktu z naturą doprowadza go do wynaturzeń“, wystawa w Miejscu Projektów Zachęty, Warszawa
2011 - Projekt w przestrzeni miejskiej Kazimierza Dolnego, Akustycznyc spacer po miasteczku, którego już nie ma pt.:“ To mogło wydarzyć się także I teraz“
2010 - „Hommage a Henryk Stażewski” wystawa w Galerii 2.0
2008 - MOBILITY Trienalle of Contemporary Art, Praga, Czechy (videoinstalacje) 2009 - SIEGesIKONen, Humboldt Berlin, Niemcy (video) 2009 - lokal_30 w Royal Scotish Academy of Art and Architecture, Edynburg (video)
źródło: http://artvolver.com/pl/artist/jasmina-wojcik, www.jasminawojcik.pl www.jasminawojcik.blogspot.com