Dodana: 22 grudzień 2014 13:58

Zmodyfikowana: 22 grudzień 2014 13:58

Ręczniki ludowe trafiły na karty albumu

Album „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego. Haft i koronka” to najmłodsze „dziecko” Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Promocja wydawnictwa  miała miejsce 19 grudnia o 17.00 w Muzeum w Bielsku Podlaskim. 


Realizatorów  projektu „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka” wspierał Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, który przeprowadził rekrutację uczestników do badań terenowych. Spośród kandydatów wyłoniono  osoby, które wraz z opiekunem oraz pracownikami merytorycznymi Muzeum w Bielsku Podlaskim spotykali się z mieszkańcami wsi, sporządzając dokumentację ręczników.
Jak podkreślają twórcy albumu,  nie powstałby on  gdyby nie życzliwość i otwartość mieszkańców wsi, których autorzy projektu odwiedzali podczas badań terenowych. Ogromnego wsparcia udzieliło także duchowieństwo prawosławne, które zachęcało swoich parafian do współpracy z autorami projektu.
-Jeszcze raz dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego albumu, a w szczególności mieszkańcom wsi w gminie wiejskiej Bielsk Podlaski (Krzywa, Łoknica, Miękisze, Ogrodniki, Pasynki, Treszczotki, Widowo), w gminie Orla (Koszele, Mikłasze, Szczyty Dzięciołowo, Szczyty Nowodwory), gminie Czyże (Czyże, Kojły, Kuraszewo, Leniewo, Osówka, Podrzeczany, Rakowicze) oraz gminie Hajnówka (Nowoberezowo, Stare Berezowo) – podkreślają pracownicy Muzeum .
Publikacja została zrealizowana w ramach projektu „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu Kultura ludowa.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Podlaskiego

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook