Dodana: 18 styczeń 2015 12:33

Zmodyfikowana: 18 styczeń 2015 12:33

Polski Plakat Operowy na wystawie w OiFP

Wystawa „POLSKIEGO PLAKATU OPEROWEGO” prezentuje obszerną kolekcję plakatów zaprojektowanych przez najwybitniejszych polskich grafików, m.in. przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

Eksponowany zbiór, to nie tylko wielkie nazwiska, ale także niezwykłe kreacje, oryginalna stylistyka i bogactwo aluzyjne. Wystawę przygotowaną przez Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie specjalnie na potrzeby Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki można oglądać od 17 października 2014 roku do 13 lutego 2015 roku.

Sztuka ulicy wchodzi na salony

Polska szkoła plakatu zdaniem zachodniej krytyki jest fenomenem w polskiej sztuce powojennej. Autorem tego pojęcia jest Jan Lenica, który po raz pierwszy określenia polska szkoła plakatu użył jako tytułu swojego artykułu w szwajcarskim piśmie Graphis. Zindywidualizowany styl, bogactwo nowych środków wyrazu, wysokie walory artystyczne, różnorodność rozwiązań plastycznych, dowcip i dwuznaczność skojarzeń – te cechy przede wszystkim definiowały powojenny plakat. Co ciekawe plakat uznawany był za dzieło plastyczne wolne od kultury komercyjnej. Przemawiał do społeczeństwa wyrafinowanym językiem sztuki, pełnym ekspresji i wiarygodności, pozostawiając jego autorowi twórczą wolność. Wszystkie te wartości sprawiły, że działalność artystów-plakacistów stała się szybko tematem wielu wystaw, a zwany potocznie „sztuką ulicy” plakat podbił serca kolekcjonerów.

Intrygująca forma i sztuka skojarzeń

Wystawa „POLSKIEGO PLAKATU OPEROWEGO” przygotowana specjalnie na potrzeby Opery i Filharmonii Podlaskiej przez Muzeum Plakatu w Wilanowie prezentuje prace wybitnych polskich artystów,  począwszy od ojca i mistrza polskiego plakatu Henryka Tomaszewskiego, poprzez inne wielkie nazwiska jak Waldemar Świerzy, Jan Lenica, Józef Morszczak, Jan Młodożeniec, Wiktor Górka, Roman Cieślewicz, Zbigniew Kaja, Bronisław Zelek i wielu innych. W oparciu o zaprezentowaną  kolekcję można będzie prześledzić tendencje i przemiany stylistyczne, jakim uległ polski plakat operowy na przestrzeni lat. Eksponowany zbiór prac, to nie tylko wielkie nazwiska, ale także wysmakowane artystycznie kreacje. Projekty te unikają jednoznaczności, niektóre z nich oparte są na symbolice przedmiotu czy postaci, inne budowane poprzez zestawienie barw i znaków, jeszcze inne utrzymane w konwencji realistycznej. Niewątpliwie wszystkie uwagę widza przykują mocną, intrygującą formą.

POLSKI PLAKAT OPEROWY
17 X 2014 – 13 II 2015
MIEJSCE: Sala Wystawowa OiFP - ECS, ul. Odeska 1

ORGANIZATORZY: Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki

KURATOR WYSTAWY: Aleksandra Oleksiak

Więcej informacji na stronie OiFP.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook