Nominacje do Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego
„Sońka” Ignacego Karpowicza, „Cudowna” Piotra Nesterowicza i „rzeczy pospolite” Teresy Radziewicz to książki nominowane do 24. Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2014 roku.
Do 24. edycji Nagrody zgłoszonych zostało 27 tytułów. Spośród nich członkowie zespołu stałego Kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego: Marek Kochanowski – Przewodniczący Kapituły, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska i Danuta Zawadzka, ustalili listę nominacji do nagrody:
- „Sońka” – Ignacy Karpowicz, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014.
- „Cudowna” – Piotr Nesterowicz, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2014.
- „rzeczy pospolite” – Teresa Radziewicz, Stowarzyszenie Salon Literacki, Warszawa 2014.
Kapituła w pełnym składzie (Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Justyna Sobolewska, Danuta Zawadzka, Katarzyna Ewa Zdanowicz, sekretarz Kapituły – Danuta Anna Pieciul) – z listy nominacji wytypuje kandydata do Nagrody Literackiej i przedłoży swoją opinię do rozpatrzenia Prezydentowi Miasta Białegostoku. Laureat zostanie przedstawiony podczas wręczenia nagrody, planowanego na 6 marca 2015 r.
Nagroda Literacka – za najlepszą książkę roku – przyznawana jest twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też się tu urodzili czy zamieszkują albo których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku. Nagroda przyznawana jest autorom najlepszych książek, spośród wszystkich gatunków literackich. Z udziału wyłączone są antologie, opracowania i publikacje naukowe. Nagroda przyznawana jest za książki wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania nagrody, także w formie elektronicznej (e-booka). Nie uwzględnia się maszynopisów książek.
Laureatami Nagrody Literackiej za 2013 rok byli: Jan Kamiński za książkę „Czas Budzika” – za udaną próbę stworzenia mitu o mieście i bohaterach poszukujących tożsamości oraz Ignacy Karpowicz – za książkę „Ości” – za brawurowo przedstawioną społeczną utopię i dowcipną opowieść o różnych obliczach miłości.
Więcej informacji znajduje się tutaj.