Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na obchody akcji Narodowego Czytania, ogłoszonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku, zaś jego cele sformułowano następująco: „popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości”. Dwa lata temu Polska czytała Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w 2013 roku utwory Aleksandra Fredry, tegoroczna edycja akcji poświęcona została natomiast Trylogii Henryka Sienkiewicza, dziełu, które upamiętnia najważniejsze wydarzenia polskiej historii w XVII wieku: powstanie Chmielnickiego (Ogniem i mieczem), inwazję Szwedów (Potop) oraz wojnę Polski z Turcją (Pan Wołodyjowski).
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego postanowiła przyłączyć się do akcji. W ramach Narodowego Czytania, 5 września o godz. 10:30, w Filii numer 5 Książnicy Podlaskiej (na ul. K. Pułaskiego 96), odbędzie się zorganizowane we współpracy z Gimnazjum Publicznym nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bł. Jana Pawła II wspólne głośne czytanie Trylogii połączone z wystawą, prezentującą różne wydania książek Henryka Sienkiewicza, a także publikacje, poświęcone życiu i działalności pierwszego polskiego noblisty.
Natomiast 6 września w siedzibie głównej Książnicy na ul. Kilińskiego 16 przez cały dzień w godzinach otwarcia biblioteki (godz. 10:00–15:00), zaprezentowane zostaną wpisujące się w akcję Narodowego Czytania materiały multimedialne: w holu, na parterze, Goście Książnicy będą mogli posłuchać i pooglądać na specjalnie przygotowanym ekranie, jak czytają Sienkiewicza: dyr. Książnicy Podlaskiej Jan Leończuk oraz pracownicy biblioteki. Z kolei w pomieszczeniu Informatorium nasza placówka udostępni wszystkim chętnym komputer z audiobookiem, zawierającym recytowany tekst Trylogii.
Zapraszamy Państwa do odwiedzin!
W Białymstoku poza czytaniami Książnicy Podlaskiej zorganizowano również inne akcje w ramach Narodowego Czytania, m.in. na Deptaku na Rynku Kościuszki, w Muzeum Wojska oraz w kilku białostockich szkołach. O tych, jak również o innych wydarzeniach mających miejsce na terenie całego województwa oraz Polski można dowiedzieć się ze strony Kancelarii Prezydenta:
http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/trylogia/
Do pobrania: Przesłanie Prezydenta RP