Litewskie wiersze Magnus Ducatus Poesis
Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 w Białymstoku zaprasza w sobotę - 22 listopada o godz. 16.00 na spotkanie z grupą litewskich poetów, uczestników międzynarodowej wspólnoty artystycznej Magnus Ducatus Poesis. Wspólnota łączy poetów i muzyków z Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy i Łotwy; nawiązuje do wielokulturowej tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obu Narodów. Na sobotnim spotkaniu w Galerii poeci czytać będą swoje wiersze z przekładami na język polski i zaprezentują projekty wspólnoty. Wystąpią: Eugenijus Ališanka, Marius Burokas, Gytis Norvilas, Vytas Dekšnys. Muzyka: Saulius Petreikis. Wstęp wolny.
Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Partnerzy: Fundacja Open Culture, Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok, Litewska Rada Kultury, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Patronat: Magazyn „Kultura Enter”.
Informacje dodatkowe:
Magnus Ducatus Poesis - to międzynarodowa sieć artystów Europy Środkowej-Wschodniej; tworzy nieformalne więzi i organizuje wspólne imprezy kulturalne. MDP proponuje różne sposoby prezentacji życia kulturalnego regionu, z którego wywodzą się jej uczestnicy (poetycki happening muzyczny, translatorskie i muzyczne warsztaty z konferencjami i dyskusjami), wypracowuje umiejętność wspólnego tłumaczenia i improwizacji. Wspólnota organizuje też międzynarodowe warsztaty przekładów poetyckich, posiada własną wielojęzyczną antologię poetycką Magnus Ducatus Poesis. Pokonywanie granic (edycje: 2007, 2010, 2011). Pomysłodawcą i jednym z głównych animatorów MDP jest Vladas Braziūnas – poeta, tłumacz, główny redaktor pierwszego numeru almanachu Magnus Ducatus Poesis, współtwórca wszystkich projektów wspólnoty.
Koncert z historią w tle
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku zaprasza w niedzielę - 23 listopada o godz. 12.00 do siedziby przy ul. Waryńskiego 24a na Koncert z historią w tle: „Lamentacje, imitacje, medytacje”. Usłyszymy muzykę klawesynową Johanna Jakoba Frobergera i Louisa Couperina w wykonaniu klawesynistki Aliny Ratkowskiej. Wstęp wolny.
Informacje o klawesynistce:
Alina Ratkowska – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Leszka Kędrackiego. Obecnie jest adiunktem warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Od 2011 r. – kierownik artystyczny zespołu wokalno-instrumentalnego Musica Maxima. W 2002 r. – dyplom Scholi Cantorum Basiliensis (Wyższej Szkoły Muzyki Dawnej w Bazylei, Szwajcaria) w klasie Andrea Marcona. W 2005 r. – I nagroda (ex aequo) na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym im. Paoli Bernardi w Bolonii (Włochy). Współpracuje z Goldberg Baroque Ensemble (prezentującym muzykę ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN). 2010 r. – debiutancka solowa płyta z Wariacjami Goldbergowskimi J. S. Bacha (Sarton). W 2011 r. – dwie nominacje do nagrody fonograficznej „Fryderyk”. W 2012 r. – płyta z trzema koncertami klawesynowymi Johanna J. du Graina (gdańskiego kompozytora i organisty, zm. 1756 r.). Inicjatorka i dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego w Gdańsku. Wykonuje też muzykę współczesną pisaną na klawesyn.
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
www.galeriaslendzinskich.pl