Dodana: 9 luty 2015 09:01

Zmodyfikowana: 9 luty 2015 09:01

Konrad Kuzyszyn STĄD WSTECZ

STĄD / WSTECZ to określenie miejsca początku zdarzeń oraz powrót do nich po latach. Te najistotniejsze stanowią mapę mojego minionego życia.Wystawa jest hybrydą kilkunastu technik, wątków, znaczeń oraz sposobów ekspozycji. Dotyczy czasu przeszłego, którego emocjonalny ślad wciąż pozostaje silną inspiracją.Konrad Kuzyszyn

Otwarcie wystawy odbędzie się 13 lutego (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Arsenał. Oprowadzanie autorskie po wystawie: 14 lutego (sobota), godz. 11:00.

Konrad Kuzyszyn  tworzy fotografie, instalacje i obiekty wideo oraz instalacje audiowizualne. Od samego początku w centrum zainteresowań artysty znajduje się ciało ludzkie – począwszy od cyklu fotograficznego „Exist” zrealizowanego w 1988 roku (sesje fotograficzne wypreparowanych ciał ludzkich wykonane w Collegium Anatomicum w Łodzi). Jak mówi artysta, doświadczenia wizualne związane z pracą nad tym cyklem widoczne są w każdym jego późniejszym działaniu twórczym.

Innym ważnym wątkiem podejmowanym przez Kuzyszyna jest rejestrowanie samego siebie, które staje się leitmotivem wielu jego prac – m.in.  cyklu autoportretów „Kondycja Ludzka”, wideo „Potrójny ukłon”, cyklów  „Humanus” i „Animus”.

Prezentowana w Galerii Arsenał indywidualna wystawa Konrada Kuzyszyna  STĄD/WSTECZ  ma charakter wyjątkowo osobisty. Jest powrotem do Białegostoku – rodzinnego miasta, z którego wyjechał dawno temu. To pewnego rodzaju mentalna podróż do miejsc i osób związanych z tym ważnym dla artysty miejscem. Dlatego na wystawie znalazły się wątki intymne. Artysta sięga do rodzinnego archiwum i wykorzystuje stare zdjęcia, które poddaje interwencjom, przetwarza je, nadając im nowe sensy. To swoista introspekcja i retrospekcja. Istotna jest tu warstwa symboliczna, odnosząca się do przeszłości artysty i jego bliskich. Do tego cyklu należy m.in. „Autoportret ze światłomierzem” (1986/2014). Kuzyszyn wykorzystał zdjęcie sprzed bez mała 30 lat, które poddał działaniu pleśni.

Kolejną osobistą pracą jest seria fotografii zatytułowanych „Dom” (2010), przedstawiająca istotne ujęcia fotograficzne rodzinnego domu artysty, po tragicznym pożarze. Zaprezentujemy trzy prace z tego cyklu w technice lightbox. Na wystawie znajdzie się również krótkie wideo zatytułowane „Urywki” (2013), będące zbiorem najistotniejszych dla artysty wątków i tematów. Ponadto, zostaną pokazane także starsze prace, m.in. cykl „Animus” z 2005 roku, na który składa się wideo oraz obiekt fotograficzny – odbitka polaroid, przedstawiająca jedno ujęcie z filmu zatopione w żywicy epoksydowej.

Informacje o autorze na stronie Galerii Arsenał.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook