Dodana: 19 grudzień 2014 08:53

Zmodyfikowana: 19 grudzień 2014 08:53

Grudniowe wystawy w Muzeum Białoruskim w Hajnówce

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce ma zaszczyt zaprosić na wystawę grafiki Władysława Pietruka - jednego z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej oraz wystawę malarstwa i rysunków Aleksandra Gromackiego. To kolejni artyści, którzy zaprezentowani zostaną w powstającym „Słowniku Białoruskich Artystów”.

Wernisaż grafiki Władysława Pietruka odbędzie się 21 grudnia 2014 o godz. 15:00 w Galerii Muzeum Białoruskiego w Hajnówce.

Władysław Pietruk urodził się w 1952 roku w Narojkach koło Drohiczyna nad Bugiem. Artystyczną edukację rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, kończąc je ze specjalnością tkactwo artystyczne. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki: w latach 1973-79 studiował w Wyższej Szkole Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku. Uzyskał dyplom w pracowni prof. I. Horlbeck Kappler w zakresie specjalności: grafika książkowa. W tamtym okresie twórczości szczególnie interesował się plakatem (zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody). Po studiach powrócił do rodzinnych stron – przez kolejne 20 lat łączył obowiązki pracy zawodowej z pasją grafika. Był redaktorem graficznym tygodnika „Niwa”, „Kuriera Porannego” i kierownikiem kilku wydawnictw, m.in. Uniwersytetu w Białymstoku. Okres ten zaowocował setkami rysunków, zamieszczanych na łamach pism i tygodników (m.in. „Niwa”, „Gazeta Współczesna”, „Kurier Podlaski”, „Czasopis”) i dziesiątkami projektów okładek i układów typograficznych książek. Projektował ilustracje do tomików poezji i prozy, plakaty, rysunki satyryczne, ekslibrisy i logotypy. Obecnie prowadzi własne wydawnictwo, w którym publikuje teki tematyczne swoich prac.

Władysław Pietruk dziś jest jedynym z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej. Wydał ponad 50 tek z rysunkami architektury i przyrody regionu oraz dwa albumy, w tym w 2011 r. „Architektura, Przyroda województwa Podlaskiego”, który jest ukoronowaniem ponad 30 lat pracy twórczej związanej z Podlasiem. Mimo ukochania ziemi rodzinnej, nie ogranicza zakresu podejmowanych tematów: wykonał serię 250 grafik na zamówienie miasta Leimen koło Heidelbergu, portretował Rosbach (koło Frankfurtu nad Menem), stworzył cykle rysunków miasta Gdańsk i Wrocławia oraz serię dzieł przedstawiających nowoczesną jak i XVIII-XIX-wieczną architekturę Chicago podczas ponad rocznego pobytu w USA. Od 2006 roku artysta żyje i tworzy w Królowym Moście, małej miejscowości malowniczo położonej na skraju Puszczy Knyszyńskiej.

Wernisaż malarstwa i rysunków Aleksandra Gromackiego odbędzie się 27 listopada 2014 o godz. 15:00 w Galerii Muzeum Białoruskiego w Hajnówce.

Aleksander Gromacki urodził się w 20 stycznia 1927 roku we wsi Górne. We wczesnym dzieciństwie został osierocony przez ojca i razem z matką borykał się ze skrajną nędzą. W swoim rodzinnym domu mieszkał aż do śmierci w 2005 roku. Edukację w Szkole Podstawowej we wsi Górne przerwał wybuch wojny w 1939 roku. Po wojnie ukończył Szkołę Podstawową w Hajnówce, Liceum Ogólnokształcące w Hajnówce w trybie wieczorowym, gdzie zdał maturę. W okresie nauki dał się poznać, jako uczeń bardzo zdolny, sumienny, staranny i ponadto obdarzony dużym talentem plastycznym. W latach szkolnych na zlecenie wykonywał portrety Lenina i innych przywódców komunistycznych do sal lekcyjnych, a z potrzeby serca rysował karykatury swoich kolegów. W roku 1951 ożenił się z Marią Bocanowską z Nowoberezowa, z którą miał pięcioro dzieci. Na początku lat 50-tych zaczął pracę w Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywczej „Społem”, jako pracownik biurowy. Pracował tam aż do emerytury w 1983 roku. Ukończył w międzyczasie Zasadniczą Szkolę Handlową w Białymstoku z bardzo dobrym wynikiem oraz w 1973 roku w Ośrodku Szkoleniowym w Kętrzynie obronił pracę dyplomową.

Z informacji, które się zachowały, nie uczestniczył w wystawach, czy plenerach, nie sprzedawał swych obrazów. Nawet ich nie podpisywał. Jednak malował z potrzeby serca, a powstałymi obrazami obdarowywał bliskich i rodzinę. Wystawa w Muzeum Białoruskim w Hajnówce będzie, zatem jego pierwszą indywidualną wystawą. Szkoda, że prawie 10 lat po śmierci… 

Projekt realizowany dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook