Dodana: 2 październik 2014 07:00

Zmodyfikowana: 2 październik 2014 07:00

Dziady III na 70-lecie Teatru Dramatycznego w Białymstoku

- Chciałem pogratulować całemu zespołowi, wszystkm, którzy tworzyli historię tego teatru. To wielkie wydarzenie, przecież Teatr dramatyczny im. Aleksandra Węgierki to jedyna dramatyczna scena w naszym województwie. Za nami lata historii, lata wspaniałych wydarzeń - gratuluję pani dyrektor, całemu zespołowi i wszystkim którzy przyczynili się do budowania pozycji tej instytucji przez ostatnie 70 lat - powiedział Jarosław Dworzański, Marszałek Wjewództwa Podlaskiego podczas sobotniej gali z okazji Jubileuszu 70-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku. W sobotę Białystok hucznie świętował 70-lecie swojego teatru. Była gala i przemówienia najważniejszych osobistości w Podlaskiem, były też nagrody i odznaczenia przyznane najbardziej zasłużonym pracownikom teatru. We foyer teatru została też otwarta GALERIA FOYER. Zobaczyć było można wernisaż Marcina Kwiatkowskiego oraz nową wystawę zdjęć portretowych aktorów TD wykonanych przez Maxima Shumilina.

- Chciałbym życzyć teatrowi samych sukcesów, tak fantastycznej aktywności jak do tej pory. Teatr odbudowuje swoją pozycje, ma coraz więcej publiczności za co w imieniu swoim i całego zarządu chciałbym złożyć Pani Dyrektor i całemu zespołowi najserdeczniejsze gratulacje. Tak trzymać. Będziemy was wspierać - podkreślił Jacek Piorunek, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Życzenia i gratulacje złożyli też i Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski.

Prezydent Truskolaski przyznał nawet, że przed 34 laty to własnie do Teatru Dramatycznego na "Śluby Panieńskie" Aleksandra Fredry na pierwszą randkę zabrał swoją obecną żonę Ewę.

- Jestem więc szczególnie wdzięczny teatrowi, bo proszę sobie wyobrazić co by było, gdyby to było nieudane przedstawienie - żartował prezydent.

Jubileusz stał się też okazją do szczególnego uhonorowania wieloletnich pracowników TD. Dyplomy otrzymali: Jolanta Buhłago-Kalinowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Wiesław Leszczyński, Janina Makarewicz, Sławomir Popławski, Jerzy Taborski.

Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego we środę 24 września przyznał też Honorowe Odznaki Województwa Podlaskiego, które wręczono także podczas sobotniej Gali. Odznaki otrzymali: Krzysztof Ławniczak, Andrzej Karolak, Krystyna Kacprowicz – Sokołowska oraz Halina Gawryluk.

- Chciałem wszystkim tym, którzy do teatru przychodzą serdecznie podziękować za potrzebę uczestnictwa w życiu teatralnym tego miasta, bo bez widzów teatru nie ma. Mogą być sami artyści, tylko po co? - powiedział odbierając odznaczenia Krzysztof Ławniczak, legenarny "Oficesr Armii Czerwonej".

____________________

Kulminacyjnym punktem Jubileuszu była premiera „Dziadów III” Adama Mickiewicza w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Choć twórcy sięgnęli po arcydzieło polskiego romantyzmu na deskach białostockiego teatru podziwiać mieliśmy przedstawienie nowoczesne i odważne w formie i treści.

Głównym punktem odniesienia w przedstawieniu są niedawne wydarzenia na Majdanie w Kijowie i obecny konflikt na ukraińsko-rosyjskim pograniczu. W przedstawieniu wykorzystane zostały materiały dokumentalne zrealizowane na Ukrainie – wywiady i zdjęcia ze świadkami i uczestnikami wydarzeń w Kijowie.

Adaptacji tekstu Mickiewicza dokonała sama reżyserka – nie ingerowała jednak w treść, jedynie dokonując skrótów.

- Wydaje mi się, że z tekstu „Dziadów” zostało to, co najważniejsze – przekonywała dziennikarzy w czasie przedpremierowej konferencji prasowej. – Teatr nie może być muzeum, musi reagować na najważniejsze wydarzenia, a tekst Mickiewicza dotyczy relacji między Wschodem a Zachodem i ciągle jest bardzo aktualny.

Pierwsza premiera wpisuje się w hasło sezonu artystycznego 2014/2015: Niepodległość.Podlasie. Zaplanowano trzy premiery: „Dziady III”, „Sońka” Ignacego Karpowicza i „Bieżeńcy” Dany Łukasińskiej.

Dyrektor Teatru Pani Agnieszka Korytkowska-Mazur zapowiada:

„Swoim działaniem w nowym sezonie TD dąży do podkreślenia kluczowej roli sąsiedzkiego, regionalnego wymiaru współpracy – zakorzenionego w konkretnych miejscach i społecznościach, stawiającego na pracę organiczną, wrażliwą na różnorodność i odmienność kultur."

Spektakl "Dziady III" można obejrzeć:

28 września o godz. 19.00
30 września o godz. 10.00
1 października o godz. 10.00
17 października o godz. 20.00
18 października o godz. 20.00
19 października o godz. 20.00


Scena: duża
 
Ceny biletów*:
 
- spektakl premierowy - 50 zł
- normalny - 40 zł
- ulgowy - 30 zł
- szkolny - 20 zł
- studencki - 20 zł
- bilet dla osób bezrobotnych - 5 zł
 
* przy zakupie minimum czterech biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych
 
Reżyseria - Natalia Korczakowska
Adaptacja - Natalia Korczakowska, Adam Radecki
Dramaturgia - Adam Radecki
Konsultacje literackie - Michał Pabian
Scenografia - Anna Met
Kostiumy - Marek Adamski
Muzyka - Alois Späth
Ruch - Tomasz Wygoda
Video - Jan Świetlik
Producent - Marina Daszuk
Inspicjent - Jerzy Taborski
 
Występują:
 
Mateusz Król (gościnnie)
Swietlana Anikiej (gościnnie)
Bernard Bania
Jolanta Borowska
Justyna Godlewska-Kruczkowska
Arleta Godziszewska
Agnieszka Możejko-Szekowska
Ewa Palińska
Sławomir Popławski
Piotr Półtorak
Dorota Radomska
Natalia Sakowicz
Katarzyna Siergiej
Jolanta Skorochodzka
Piotr Szekowski
Mateusz Trzmiel (gościnnie)
Marek Tyszkiewicz
Franciszek Utko
Robert Wasiewicz (gościnnie)
Mateusz Witczuk
Tomasz Wygoda (gościnnie)
Monika Zaborska-Wróblewska
Krzysztof Ławniczak
 
Specjalne podziękowania dla:
 
Michaiła Havryluka, Tanii Derkach, Timura Ibraimova, Igora Dobrowolskiego, Antona Gyseva, Mitii Bugajczuka, Iwony Kostyny, Natashy Dikushy, Andreja Prichodko, Tiny Peresunko, Kateryny Babkinoj, Larisy Rusnak, ekipy „Babilon 13”, ekipy „Spilno.tv”, Dymitrija Potekhinowa, Yegora Sobolewa, Lesi Khomenko, Denisa Voloshina.
 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook