Dodana: 15 lipiec 2016 11:02

Zmodyfikowana: 18 lipiec 2016 09:36

35- lecie działalności Zespołu Folklorystycznego " Pogranicze"

10 lipca 2016 r. na terenie boiska szkolnego w Becejłach swój jubileusz 35- lecia działalności świętował Zespół Folklorystyczny „Pogranicze” z Szypliszek. Zespół powstał w 1981 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Przyjął nazwę „Pogranicze”, ponieważ działał i nadal działa we wsiach pogranicznych polsko-litewskich. Reprezentuje folklor muzyczny północnej, historycznej Suwalszczyzny, który od strony repertuarowej oraz praktyki wykonawczej tkwi w obszarze pogranicza kulturowego polsko-litewskiego, charakteryzującego się melodiami i wielogłosem z folklorem muzycznym południowo - zachodniej Litwy. Językowo należy do gwar polskich nie mazurzących, z lekkim, miękkim nadniemeńskim akcentem.

Ilustracja do artykułu pogranicze_35_lecie-12.jpg

Życzenia i gratulacje w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego Jubilatom przekazali: Bogdan Dyjuk - członek zarządu Województwa Podlaskiego oraz Helena Marcinkiewicz - Główny Specjalista w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jubileusz zorganizowano przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Podlaskiego.

W repertuarze Zespołu znajdują się różnorodne pieśni: patriotyczno - historyczne, religijne, obrzędowe, miłosne, pasterskie i in. Szczególnie wyróżniającym się na tym terenie były pieśni żałobne - pogrzebowe zachowujące najbardziej archaiczne składniki tekstowo - melodyczne, piękne pieśni adwentowe, wielkopostne, pastorałki bożonarodzeniowe i pieśni wielkanocne.

Kierownikiem zespołu jest pan Józef Murawski twórca ludowy z gminy Szypliszki, specjalizujący się w dziedzinie folkloru muzycznego, tanecznego i obrzędowości na obszarze kulturowego pogranicza polsko–litewskiego. Jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Józef Murawski od dziecięcych lat interesował się rodzimym folklorem, obrzędowością, zbierał stare pieśni, uczył się śpiewać i tańczyć. Spośród wielu znaczących nagród zespołu należy wymienić: nagrodę zbiorową im. O. Kolberga (1989 r.); I nagrodę na festiwalu w Kazimierzu (1991 r.); nagrodę główną „Taneczny Krąg”  na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (1995 r.); nagrodę główną „Baszta” na festiwalu w Kazimierzu (2006 r.); wcześniej na festiwalach kazimierskich m. in. dwukrotnie pierwsze nagrody (w latach 1987 i 1991); nagrodę specjalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi dla kultury polskiej (2007 r.); indywidualną nagrodę im. O. Kolberga przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne zasługi w dziedzinie kultury ludowej (2009 r.). Ponadto 28 maja 2014 r., podczas kadencyjnego ogólnopolskiego zjazdu Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Warto wspomnieć o kameralnym, 30 minutowym występie śpiewaczy zespołu przed Janem Pawłem II w czasie Jego pobytu w klasztorze kamedułów na Wigrach k. Suwałk dnia 9 czerwca 1999 roku.  Nie sposób wymienić wszystkie nagrody, osiągnięcia i wyróżnienia. Dla zainteresowanych odsyłamy na uruchomioną zespołową stronę internetową: www.pogranicze.szypliszki.eu, zawierającą wszechstronne i aktualne informacje o „Pograniczu”.  

Jubileusz 35 - lecia rozpoczęła  uroczysta Msza Święta odprawiona przez ks. dr Jacka Uchana - Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Ełckiej Kurii Diecezjalnej  oraz ks. proboszcza Antoniego Bałtruszewicza parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach. Podczas uroczystości jubileuszowych nie zabrakło serdecznych życzeń, miłych wspomnień, prezentów, gromkich śpiewów w wykonaniu zaprzyjaźnionych zespołów tj.:  etnograficzny zespół Sudonia z Kazlu Rudy, Prząśniczki z Kowal Oleckich, Jaćwież z Jeleniewa, Zbigniew Lewicki, Zibutie i Andrzej Pileccy - muzycy z Wilna, Pani Anna Andruszkiewicz i Jezioranki z Wiżajn, Zorniczeńka z Wysokiego, Gozdawa z Dowspudy, Narwianie z Dobrzyniewa Dużego, Rospuda z Filipowa, Zielona Dąbrowa z Nowej Wsi Ełckiej, Stradunianki ze Stradun, Rominczanie z Dubeniniek, Rossijana z Czerniachowska i kapela Gieguże Żedaj z Kalwarii. W uroczystości  udział wzięli : Poseł na Sejm - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński z małżonką, Poseł na Sejm Bożena Kamińska, Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Wójt Gminy Szypliszki Mariusz Grygieńć i Przewodniczący Rady Gminy w Szypliszkach Stanisław Gibowicz.

W imprezie brali udział Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski, Wicestarosta Suwalski Witold Kowalewski i Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej Rady Powiatu w Suwałkach Zbigniew Kleszczewski, którzy przekazali najserdeczniejsze życzenia, gratulacje członkom zespołu, wręczyli statuetkę i kwiaty. Ponadto Starostwo Powiatowe w Suwałkach wsparło finansowo organizację niniejszego jubileuszu. 

Fotograf: Kamil Wasilewski-członek zespołu Pogranicze.

Za: http://powiat.suwalski.pl/kat/aktualnosci/35--lecie-dzialalnosci-zespolu-folklorystycznego--pogranicze#javascript();

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook