32. Dni Sztuki Współczesnej już za dwa tygodnie!
Festiwal, organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury, skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni.
W tym roku Dni Sztuki Współczesnej odbędą się po raz 32., w dniach 24-28 maja. Gośćmi festiwalu będą m.in.: VerTeDance Company z Czech, Independent Theatre and Dance Project z Białorusi, Dakh Daughters z Ukrainy, Robert Nižník z Czech, Teatr Biuro Podróży, Teatr Pieśń Kozła, Teatr Kana, Ludomir Franczak, Centrala 71/Supernova, Emiter, Kristen, Kobieta z wydm, Magdalena Franczak, Paweł Matyszewski, Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi.
Organizowany od 1985 roku festiwal to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, spotkania z artystami.
Po raz pierwszy w Białymstoku wystąpią Dakh Daughters, wywodzące się ze środowiska legendarnego Teatru Dakh! To aktorski kabaret osobliwości i jedno z najbardziej niezwykłych, prowokujących i elektryzujących zjawisk artystycznych na Ukrainie. Siedem kobiet na scenie zamienia się w istny huragan! Śpiewają po ukraińsku, rosyjsku, angielsku, francusku i niemiecku, grają na instrumentach, krzyczą, tańczą i wykonują szalone akrobacje. To teatr, kabaret i burleska w jednym.
Białoruski Independent Theatre and Music Project zaprezentuje podczas DSW From life of insects (Z życia owadów), spektakl muzyczny na pograniczu epickiego dramatu i dziecięcych wyliczanek. To przedstawienie o owadach w świecie ludzi i o ludziach żyjących wśród owadów, o zachwycaniu się wiedzą naukową i przerażeniu, spektakl o próżności, pięknie i... wszechświecie.
Czeska VerTeDance Company przedstawi Korektę, spektakl w reżyserii Jiříego Havelki, nagrodzony m.in. prestiżową Herald Angel Award na festiwalu Fringe w Edynburgu, tytułem Spektakl Taneczny Roku i Czech Theatre DNA. W festiwalowy weekend 27-28 maja 2017 zapraszamy również do udziału w warsztatach pracy z ciałem – Ukryty przeciwnik – Master Class Roberta Nižníka dla pełnoletnich aktorów i tancerzy.
Teatr Pieśń Kozła ponownie w Białymstoku! Tym razem zaprezentuje Portrety wiśniowego sadu. Spektakl w reżyserii Grzegorza Brala i muzycznej interpretacji Guya Pearsona i Macieja Rychłego, to opowieść o raju utraconym. Tytułowy roztrwoniony Wiśniowy sad z dramatu Czechowa, symbol unicestwionych wartości, poetycko mitologizuje się w pamięci. We wspomnieniach dawny świat przeistacza się w nieosiągalną doskonałość…
Do Białegostoku powraca także Teatr Biuro Podróży! Twórcy legendarnego spektaklu Carmen Funebre, po raz kolejny zmierzą się z trudnym tematem wojny. Cisza w Troi to przejmująca opowieść o uchodźcach, ich masowym exodusie na niespotykaną skalę, wywołującym lęk w całej Europie.
Ludomir Franczak przedstawi projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki. Punktem wyjścia Życia i śmierci Janiny Węgrzynowskiej jest postać artystki, która całkowicie poświęciła się pracy twórczej, pozostając zarazem osobą nieznaną publiczności i środowisku artystycznemu. Franczak stawia pytania: Jak opowiedzieć o kimś, kto wymyka się poznaniu? Jak pozbierać w całość ludzkie życie i ślady, które po nim pozostały?
Podczas ubiegłorocznych DSW powiedzieliśmy: A, zaś teraz mówimy: B. W 2016 roku, w ramach festiwalu zaprezentowaliśmy Projekt: Matka Teatru Kana. Spektakl stał się przyczynkiem do stworzenia Projektu: Ojciec, który przedstawimy widzom. Tym razem skonfrontujemy się z doświadczeniem ojcostwa oraz jego jasnymi i ciemnymi stronami.
Studium toksycznych relacji w małym zamkniętym rodzinnym układzie matka – syn, w którym trwa nieustająca walka o władzę, o dominację, o swoje JA, zaprezentuje Centrala 71/Supernova. Spektakl muzyczny Matka Gyubala Wahazara otrzymał główną nagrodę Tukan Off na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu!
Spektakle Nazywam się wojna (historie dzieci, które doświadczyły koszmaru wojny) oraz Amor Omnia Vincit (opowieść o życiu pisarza Hansa Christiana Andersena) przedstawią w ramach DSW aktorzy z Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, a Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi dzieci od lat dwóch do 102 na spektakl plenerowy TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch według scenariusza Marty Guśniowskiej. Poznamy dzieciństwo niesfornego Tuwima Julka, a wszystko to w otoczeniu mobilnej scenografii, z wysmakowanymi lalkami i brawurową muzyką Jacka Budynia Szymkiewicza z zespołu Pogodno.
Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi widzów na jeszcze jeden spektakl – Joanna.Johanna.Johanan. Spektakl z muzyką na żywo Jacka Mazurkiewicza, który mogą także obejrzeć starsze dzieci (wiek: 12+), opowiada o znalezionej w poniemieckim domu na Dolnym Śląsku pięknej lalce… Wraz z twórcami będziemy się zastanawiać, kim była jej właścicielka, a może właścicielki? Jakie były ich losy?
Na swoje Terytorium snu zaprosi widzów i słuchaczy Emiter (Marcin Dymiter), artysta który tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Tym razem, w przestrzeni opuszczonego budynku dawnej żydowskiej szkoły Tarbut, za sprawą narracji, pracy nad tekstem i field recordingu, zbuduje dźwiękowy obszar – tytułowe terytorium.
Błażej Król powraca na DSW ze swoim nowym projektem! Kobietę z Wydm współtworzy z Iwoną Król i Mateuszem Rychlickim, który związany jest także z zespołem Kristen. Oba zespoły zagrają w klubie Fama 26 maja.
Dni Sztuki Współczesnej w galerii R5! Istnienie galerii to permanentny proces, który zapoczątkowała ekspozycja poświęcona historii budynku przy ul. Raginisa 5. Wystawa Uparta obecność to kolejny krok – biorący w niej udział Magdalena Franczak i Paweł Matyszewski, zadziałają w przestrzeni site specific, wydobywając z niej ukryte bądź nieuświadomione wątki i motywy. Artyści zaproszą także na Kwiatostany – warsztaty, podczas których zostaną przygotowane kwiatowe wypieki.
Wydarzeniem towarzyszącym 32. Dni Sztuki Współczesnej będzie wystawa zdjęć Aliny Gabrel-Kamińskiej Backstage – fotograficzny zapis tego, jak wyglądały ubiegłoroczne Dni Sztuki Współczesnej od zaplecza, które jest niedostępne dla widzów.
32. Dni Sztuki Współczesnej odbędą się od 24 do 28 maja 2017 roku w Białymstoku.
W załącznikach poniżej - program festiwalu oraz wydarzenia towarzyszące