"Szelest moich myśli" - wernisaż Danuty Nawrockiej w Operze i Filharmonii Podlaskiej
Opera i Filharmonia Podlaska oraz kurator wystawy Zbigniew Janasik serdecznie zapraszają na wernisaż Danuty Nawrockiej: malarki, rysowniczki, rzeźbiarki, twórczyni własnego stylu – rysunku zintegrowanego. Wystawa pod tytułem „Szelest moich myśli...” zaprezentuje zebrane prace artystki. Będzie można je oglądać do 25 czerwca 2017 roku. Wernisaż z udziałem artystki oraz kuratora wystawy odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 18.00 w Sali Wystawowej OiFP przy ul. Odeskiej 1.
Sztuka Danuty Nawrockiej budzi wiele refleksji na temat życia i istnienia. Staranny warsztat, wielka wrażliwość, niosąca tak dużo pozytywnych emocji, że „wymiary płótna przekraczają jego granice, aby kontynuować drogę w niezmierzone krainy wyobraźni – pisze prof. Barbara Marcinkowska. – Wyobraziłam sobie, że jej obrazy to instrumenty o nieskończonej ilości strun, na których artystka wyraża swoje idee, myśli...”.
Prof. Marian Stępak subtelność artystki dostrzega zarówno w jej osobowości, jak i twórczości: „Patrząc na malarstwo i rysunek Danuty Nawrockiej, widać wyraźnie to skupienie, które pozostaje po przesianiu rozmaitych doznań i odrzuceniu tego, co banalne. Delikatność, lekkość i naprowadzanie widza na skojarzenia jest wartością, która porusza i wskazuje odbiorcy, w jakich rejonach własnych przeżyć i wyobrażeń powinien szukać swoich dopowiedzeń. Taką cechą powinna charakteryzować się sztuka, która nie zamierza narzucać wszystkiego w jej bezpośrednim kontakcie z odbiorcą.”
Danuta Nawrocka w swojej twórczości wypowiada się poprzez malarstwo i rysunek, rzeźbę, instalacje oraz performance. Wyróżnia ją styl. W charakterystyczny sposób połączyła rysunek z malarstwem, nadając technice tej nazwę rysunku zintegrowanego. Miała 30 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą oraz brała udział w ponad 60 zbiorowych wydarzeniach artystycznych. Za granicą wystawiała indywidualnie m.in. w Galerii Hernandez w Mediolanie, w Galerii Jang Eun w Seulu, w Gukje Art Museum w Daegu. Była uczestniczką XIII Światowego Sympozjum Sztuki w Muzeum Mosa w Korei Południowej. Brała udział w Berlińskim Festiwalu Sztuki „48 Stunden Neukölln”. W Polsce indywidualnie prezentowała swoją twórczość m.in. w Galerii Miejskiej Arsenał we Wrocławiu, w Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Galerii 022 i Galerii Lufcik OW ZPAP w Warszawie, CSW w Toruniu, Galerii OŁ ZPAP w Łodzi, Galerii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Galerii NEXT w Bydgoszczy. Jej prace znajdują się w kolekcjach galeryjnych, muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Szczególnie duży zbiór znajduje się w Muzeum Mosan i Muzeum Daegu w Korei Południowej.
Kuratorem wystawy jest Zbigniew Janasik.