Dodana: 7 styczeń 2016 14:40

Zmodyfikowana: 7 styczeń 2016 14:40

„Niedziela z kolekcją” w Galerii Arsenał

Pokaz wideo „Hamlet” Grupy Azorro odbędzie się 10 stycznia. Galeria Arsenał zaprasza w godzinach otwarcia 10.00-18.00. Wstęp wolny.

Ilustracja do artykułu arsenał 2.jpg

Pokaz wideo, odbywa się w ramach cyklu „Niedziela z kolekcją”, który jest sposobem, na wspólne odkrywanie potencjału Kolekcji II Galerii Arsenał. Jej fragmenty, udostępniamy publiczności w postaci cotygodniowych ekspozycji filmów wideo ze zbiorów galerii. Zapraszamy w każdą niedzielę, w godzinach 10.00-18.00 do Galerii Arsenał – Plac Zabaw. Udział w projekcjach jest bezpłatny. Dołącz do nas! Więcej informacji na stronie: http://galeria-arsenal.pl/edukacja/niedziela-z-kolekcja.html

 Azorro (Oskar Dawicki, Igor Krenz, Wojciech Niedzielko, Łukasz Skąpski), "Hamlet", 2002, wideo, 7 min

Praca zakupiona przez Galerię Arsenał, nr inw. GA-1398/2003

"Wyostrzone poczucie humoru pozwala Azorro inaczej spojrzeć na stereotypy obecne w zbiorowej wyobraźni, zwłaszcza te dotyczące tożsamości Polaków. Wideo Hamlet przedstawia grupę artystów rozbawionych pogawędką przy alkoholu. Bohaterowie, ubrani w mało schludne stroje i wykonujący nieskoordynowane ruchy, nie mówią własnymi głosami. W tle, piękną angielszczyzną, recytowane są fragmenty tytułowego dramatu Williama Szekspira, który należy do innego porządku niż gesty i zachowania swobodnego towarzystwa.

Żart Azorro, zakorzeniony w postulatywnej sferze rzeczywistości, oddaje świadomość istnienia podziału Wschód/Zachód. Podstawowym punktem odniesienia dla społeczeństw dawnego bloku wschodniego jest ogólnikowo pojęty Zachód: mitologizowany jako „lepszy świat” i jednocześnie krytykowany za laicyzację życia i rozbuchaną konsumpcję. Co istotne, w Hamlecie artyści posłużyli się tekstem dramatu, którego język jest lingua franca dzisiejszej Europy. Niekompatybilność słowa i obrazu pokazuje, że jest on faktycznie językiem niewypowiedzianym, a więc swoistym postulatem, odległym i nieosiągalnym celem".

Fragment pochodzi z książki: Izabeli Kopani, "Zbiór Otwarty", PTZSP, Białystok 2012.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook