Dodana: 9 październik 2016 09:26

Zmodyfikowana: 9 październik 2016 09:26

„Którędy po sztukę” - Zbiory Arsenału w TVP Kultura

W najbliższy poniedziałek, 10 października, na antenie TVP Kultura można będzie obejrzeć pierwszy odcinek kolejnej edycji programu „Którędy po sztukę”. Cykl prezentuje najciekawsze kolekcje uznanych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Tym razem program jest dedykowany Kolekcji II będącej własnością Galerii Arsenał

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Kolekcja II to wielki powód do dumy Galerii Arsenał. Tworzony od ponad 25 lat zbiór prac polskich i zagranicznych artystów liczy obecnie 242 dzieła. Wśród nich są obrazy, rysunki, instalacje, fotografie, rzeźby, teledyski, filmy animowane.

Redakcja Sztuk Wizualnych TVP Kultura, wspólnie z pracownikami Galerii Arsenał, ułożyła listę dziesięciu prac, na której znalazły się dzieła wybitnych twórców, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Będą o nich w sposób przystępny opowiadać kolejne, pięciominutowe odcinki programu. O wybranych pracach z kolekcji opowiedzą uznani eksperci – historycy sztuki, krytycy, kuratorzy. Do udziału w programie zaproszeni zostali: prof. Maria Poprzęcka, Stach Szabłowski oraz dyrektor Galerii Arsenał Monika Szewczyk. Omówią m.in. prace Leona Tarasewicza, Aleksandry Czerniawskiej, Pawła Althamera, Zbigniewa Libery, Leona Tarasewicza, Artura Żmijewskiego, Izy Tarasewicz.

Pierwszy odcinek, który obejrzymy w poniedziałek (10 października) o godz. 23.35, poświęcony będzie sztuce Volodymyra Kuznetsova.

 Zachęcam mieszkańców naszego miasta do obejrzenia tego programu. Warto zobaczyć, jakie skarby posiadamy – mówi odpowiedzialny za kulturę zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Galeria Arsenał jest marką samą w sobie nie tylko w kraju, ale także zagranicą. Jestem jednak przekonany, że dzięki takiej telewizyjnej promocji cały kraj będzie mógł dowiedzieć się o naszej cennej kolekcji i ją poznać, przynajmniej w części.

Program „Którędy po sztukę” do tej pory był realizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Nowoczesna formuła programu, przypominająca spójny wideoklip, ma przemawiać również do młodych widzów.

źródło: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook