Dodana: 22 grudzień 2009 09:30

Zmodyfikowana: 22 grudzień 2009 09:30

Dialog międzykulturowy. Odsłona druga, czyli V Sympozjon w Ciechanowcu

W słoneczne południe 20 listopada 2009r. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu rozpoczął się V Sympozjon z cyklu "Warto zapytać o kulturę".

Licznie przybyłych gości  ciepło i serdecznie przywitała gospodyni Muzeum - Pani Dyrektor Dorota Łapiak. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego dobrych obrad życzył uczestnikom Anatol Wap - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Krzysztof Czyżewski - Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach - moderator spotkania  - w swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie takich spotkań w budowaniu dialogu międzykulturowego. 

Zgodnie z programem, pierwszy wykład  pt. „Biennale w Wenecji – od sztuki narodowej do platformy człowieczeństwa”  wygłosiła dr Marzanna Morozewicz.

Tegoroczny Sympozjon był kontynuacją ubiegłorocznego, odbywającego się w Europejskim Roku Dialogu Międzykulturowego ph. OBCY INNY SWÓJ, poświęconego przede wszystkim sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych mieszkających w województwie podlaskim.

Doświadczenie IV Sympozjonu wskazało, jak ważna, szczególnie w województwie podlaskim, jest rozmowa o inności, o drogach i praktykach zgodnego współistnienia kultur,  narodów, religii oraz otwartość na wymianę poglądów i opinii.

V Sympozjon  był ukierunkowany zdecydowanie na teraźniejszość i przyszłość.  Związany był z  zagadnieniami, takimi,  jak: sztuka współczesna, nowe media,  nowoczesne sposoby komunikowania się.

Kolejne referaty wygłosili:
red. Edwin Bendyk – Burzenie cyfrowego muru. Antropologia w epoce informacji,
prof. Andrzej Strumiłło – Orient w sztuce polskiej.

Wszystkie, niezwykle interesujące, wystąpienia wzbudziły gorące dyskusje. M.in. o zapomnianych  białostockich artystach żydowskiego pochodzenia opowiedziała Joanna Tomalska. Dużo emocji wzbudził również film Artura Żmijewskiego „Oni”.

Obradom towarzyszyło  otwarcie wystawy malarstwa Iwony Zawadzkiej pt. "W stronę" oraz koncert muzyki irańskiej. Najważniejsze były jednak rozmowy, dyskusje, wymiana poglądów uczestników spotkania. Miejmy nadzieję, że szczególnie  młodzi uczestnicy Sympozjonu,  wyjechali z Ciechanowca z poczuciem, że to również od nich i ich działalności zależy czy mury różnych podziałów będą burzone.

Efektem V Sympozjonu będzie również planowana do wydania w 2010 r. publikacja zawierająca treść referatów oraz głosy uczestników spotkania.

Listopadowe spotkanie w Ciechanowcu dowodzi, że promocja działań i postaw otwartych na różne kultury, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie "innego" - poprzez pokazanie roli kultury i sztuki
w budowaniu mostów pomiędzy zróżnicowanymi grupami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etnicznymi powinna być stałą powinnością twórców, samorządów, instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Organizatorzy Sympozjonu: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.  

O pracach Marzanny Morozewicz

Edwin Bendyk, Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu

GALERIA

Relacja filmowa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook