„Ze starego atlasu – ryciny botaniczne”. Wystawa Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego
W holu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać nową wystawę przygotowaną przez pracowników Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy. Można na niej podziwiać blisko 30 rycin botanicznych prezentujących piękno dziko rosnących roślin, w tym storczyków. Ekspozycja jest kierowana nie tylko do pasjonatów przyrody, a także do miłośników sztuki.
- Rzadko zastanawiamy się, że na długo przed powstaniem telewizji i upowszechnieniem czasopism z kolorowymi fotografiami, świat przyrody został zobrazowany. Mistrzostwo i estetyka wykonania atlasów botanicznych zachwyca. Ręcznie kolorowane ryciny przedstawiają starannie i szczegółowo wyrysowane rośliny. Stare ryciny mają niezwykły czar i urok oraz widoczną wrażliwość autorów na piękno otaczającej przyrody. Mają walory zarówno edukacyjne, jak i artystyczne – opowiada dr Anna Matwiejuk, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.
Prace pochodzą z wydanego w 1885 roku atlasu botanicznego. Ich autorem jest Otto Wilhelm Thomé (1840-1925) - niemiecki botanik i artysta. Choć zgodnie z zamysłem twórcy atlas prezentował opisy i ilustracje roślin występujących na terenie ówczesnych Niemiec, Austrii i Szwajcarii, wiele uwiecznionych w nim gatunków występuje także w Polsce.
- Na naszej wystawie pokazujemy ryciny botaniczne prezentujące Florę Polski, w tym gatunki dziko rosnących storczyków, jak dwulistnik muszy, kukułka krwista, kruszczyk błotny, czy obuwik pospolity oraz innych roślin, jak knieć błotna, konwalia majowa, lilia złotogłów, miłek wiosenny, pełnik europejski, szachownica kostkowata. Piękne ryciny tych roślin urzekają precyzją rysunku i estetyką wykonania – mówi mgr Wiesław Mikucki z UCP.
- Wystawa rycin botanicznych nie tylko budzi podziw dla autorów starych atlasów botanicznych. To też okazja do zachwytu nad pięknem flory, ale również do refleksji o tempie rozwoju cywilizacyjnego – dodaje dr Anna Matwiejuk.
Wystawa będzie prezentowana do 7 maja 2022 r. na parterze Wydziału Biologii w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego.
źródło: UwB
oprac.: Aneta Kursa