Dodana: 18 grudzień 2018 10:28

Zmodyfikowana: 18 grudzień 2018 10:28

Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką. Dziś upływa termin zgłoszeń

Uczelnia zaprasza kreatywnych młodych ludzi do niezwykłej konstruktorskiej przygody i kreatywnej zabawy. Do 18 lutego można przesyłać zgłoszenia do konkursu "Niesamowita Maszyna" . Na najlepszych czekają indeksy Politechniki Białostockiej i nagrody pieniężnie - nawet 5 tysięcy złotych. To druga edycja konkursu, który w ubiegłym roku wzbudził wiele pozytywnych emocji.

Ilustracja do artykułu Maszyna LOPB 002 jpg.jpg

Konkurs "Niesamowita Maszyna" skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którym bliskie są pasja konstruowania i zasady fizyki. Aby wziąć udział w zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Podobną maszynę zbudowaliśmy już na Politechnice Białostockiej. Efekt można zobaczyć TUTAJ.

Konkursowa konstrukcja powinna mieścić się na ławce szkolnej, nie musi też być tak skomplikowana jak maszyna PB. Liczą się pomysłowość i efekt końcowy, który powinien zawierać liczbę 70 (dowolnie wkomponowaną w działanie maszyny), co stanowi nawiązanie do jubileuszu Politechniki Białostockiej. W 2019 roku uczelnia będzie świętować 70-lecie.

Niesamowite maszyny uczniowie mogą budować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji należy sfilmować, a nagranie umieścić na portalu Youtube. Wymagane dokumenty i link do filmu trzeba też wysłać na adres: promocja@pb.edu.pl.

21 marca na Politechnice Białostockiej odbędzie się wielki finał, podczas którego zaprezentowane zostaną wytypowane wcześniej przez komisję konkursową maszyny, wybrani zostaną zwycięzcy i wręczone nagrody.


KONKURS NIESAMOWITA MASZYNA - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

•    Budowanie maszyn i nadsyłanie zgłoszeń do 18 lutego 2019 roku
•    I etap, wyłonienie do 10 finalistów na początku marca 2019 r.
•    II etap: prezentacje finalistów i wręczenie nagród, 21 marca 2019 r.
•    Co się zmieniło? W poprzedniej edycji do konkursowych zmagań zaprosiliśmy maturzystów. Ich młodsi koledzy prosili nas o zmianę regulaminu. Przystaliśmy na tę propozycję. Teraz udział w konkursie mogą wziąć wszyscy uczniowie szkół średnich. Maturzyści walczą o indeksy i pieniądze, pozostali - o nagrody pieniężne. 
•    Nagrody: Zwycięzcy otrzymają 5 tys. złotych i prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Politechniki Białostockiej na 5 wskazanych w regulaminie konkursu wydziałach. Szkoła, w której uczą się zwycięzcy otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł, a opiekun  zwycięskiej drużyny dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Za miejsce drugie i trzecie przewidziano nagrody w wysokości 2 tys. zł oraz 1,5 tys. zł.

Więcej na: www.niesamowitamaszyna.pl 

 

źródło: rzecznik Politechniki Białostockiej

facebook