Wynalazki studentów PB nagrodzone w Katowicach
Pojechali, żeby zaprezentować swoje projekty - wrócili nagrodzeni złotymi medalami. Studenci Politechniki Białostockiej na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 w Katowicach pokazali robota mobilnego Bobot oraz SENSO-Tunnel. Obie konstrukcje zostały docenione przez jury konkursu INTARG.
Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach zorganizowano po raz dziesiąty. Ich misją jest pobudzenie rozwoju gospodarki poprzez promocję wynalazków i innowacji. Podczas imprezy wystawcy mają okazję nawiązać współpracę z przemysłem, rozmawiać o komercjalizacji swoich projektów naukowo-badawczych. Tegoroczna edycja targów odbywała się pod hasłem "Innowacje dla przemysłu, medycyny i zdrowia oraz życia codziennego". W nowoczesnym centrum kongresowym w Katowicach prezentowali się wystawcy z 14 krajów świata, wśród nich przedsiębiorstwa, startupy, młodzi wynalazcy, producenci, instytucje otoczenia biznesu.
Bobot jest inteligentnym robotem mobilnym, przeznaczonym do pracy na szpitalnych oddziałach dziecięcych, gdzie pełnić ma rolę elektronicznego opiekuna pomagającego pielęgniarkom i lekarzom oraz robota towarzyszącego - przyjaciela małych pacjentów, którym dłużą się dni w szpitalu. Projekt rozwijany jest przez studentów Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej w międzywydziałowym kole naukowym Grupa Technologii Mobilnych, którego opiekunem jest dr inż. Mirosław Kondratiuk. Więcej informacji o Bobocie można znaleźć na stronie.
SENSO- Tunnel zbudowali studenci z koła naukowego BiomCyberMedic. To urządzenie do terapii sensorycznej dzieci ze spektrum autyzmu. SENSO-Tunnel daje możliwość stymulowania jednocześnie trzech zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Dziecko samodzielnie pracuje i bawi się w tunelu, a terapeuta - dzięki kamerze i ekranowi może monitorować zachowanie podopiecznego. Opiekunem koła naukowego BiomCyberMed jest dr hab. inż. Jolanta Pauk. Więcej informacji o SENSO-Tunnelu można znaleźć na stronie www.wm.pb.edu.pl/pl/sensotunnel
Obie ekipy studenckie są bardzo zadowolone z udziału w Targach. Nasze stoisko było chętnie odwiedzane zarówno przez gości targów, jak i innych wystawców. Odbyło się wiele inspirujących rozmów. Otrzymaliśmy zaproszenie do pokazania naszych konstrukcji na kolejnych imprezach wystawienniczych m.in. w Krakowie i Sosnowcu - relacjonuje dr inż. Mirosław Kondratiuk. Wyróżnienia, które otrzymaliśmy mają wielką rolę motywującą studentów do dalszej pracy. W Bobocie chcielibyśmy poprawić system nagłośnienia oraz syntezator mowy - zgłosiły się do nas nawet ekipy telewizyjne, z propozycją współpracy w tym zakresie. Będziemy też pracować nad usprawnieniem konstrukcji robota, sterowaniem i elektroniką.
Wyjazd studentów na Targi w Katowicach możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.