Dodana: 31 maj 2021 11:28

Zmodyfikowana: 31 maj 2021 11:28

Wydział Architektury to unikalne miejsce w skali Polski

Kompleksowa oferta, duże możliwości zawodowe i praktyczne kompetencje cyfrowe. Wydział Architektury Politechniki Białostockiej (PB) to szczególne miejsce, które kształci przyszłych architektów, grafików, ale i projektantów wnętrz, wzornictwa przemysłowego czy gier komputerowych. To interdyscyplinarne miejsce, które łączy dziedziny projektowania z innowacyjną edukacją cyfrową. Od 1 czerwca 2021 r. startuje rekrutacja na studia na Politechnice Białostockiej.

Instalacje artystyczne stojące na kubikach.

Wydział Architektury PB może pochwalić się kompleksową ofertą. Kształci na trzech kierunkach: Architekturze, Architekturze Wnętrz (oba kierunki to studia I oraz II stopnia) oraz Grafice (studia licencjackie). To miejsce, które wyróżnia się na mapie podobnych wydziałów innych uczelni w Polsce.

– Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy unikalni. Potwierdzeniem tego jest choćby pozytywna ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która zwróciła uwagę na nasz ogromny atut – relacje kadry ze studentami. Nie tylko kładziemy nacisk na bezpośredni kontakt z wykładowcami, ale tworzymy prawdziwie rodzinną atmosferę. Mamy fantastyczny samorząd studencki oraz studentów, którzy angażują się w projekty wychodzące poza tradycyjne ramy edukacji. Znakomitym przykładem jest projekt przestrzeni wystawienniczej woj. podlaskiego, wykonany przez naszych studentów, który będzie zaprezentowany na Wystawie Światowej EXPO w Dubaju. Studenci brali m.in. udział w przygotowaniu koncepcji, a jedna z nich zostanie zrealizowana. Nasi wykładowcy to nie tylko świetni dydaktycy, ale przede wszystkim praktycy, którzy mają na koncie wiele osiągnięć i to na skalę światową – podkreśla Dziekan Wydziału Architektury, dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB.

Przyszłość młodych architektów

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wyposaża w bardzo rozległe kompetencje, które otwierają wiele możliwości zawodowych.

– Stawiamy na praktyczne umiejętności. Nasz wydział zawsze wyróżniał się edukacją w zakresie nowych mediów, komputerowego wspomagania projektowania, jak i mediów cyfrowych wykorzystywanych w projektowaniu, zarówno w architekturze, we wnętrzach, ale również w grafice. Nasi absolwenci nie mają żadnego problemu, by znaleźć pracę po studiach, mimo dużej konkurencji na rynku. Świetnie odnajdują się w firmach w Polsce, jak i za granicą - mówi Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy, dr inż. arch. Adam Jakimowicz

Oprócz manualnych umiejętności, rysunku, malarstwa i rzeźby, studenci zdobywają wiedzę z zakresu projektowania inżynierskiego za pomocą najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych. Absolwenci tworzą zarówno nowoczesne budynki, doskonałe wnętrza, projekty reklam, jak i zajmują się modą oraz sztuką. Część z nich pracuje jako kierownicy budów lub na stanowiskach kierowniczych w firmach produkcyjnych o zasięgu międzynarodowym. Dzięki opanowaniu narzędzi cyfrowych zostają specjalistami od grafiki cyfrowej, w szczególności 3D, znajdując zatrudnienie na rynku gier komputerowych.

Innowacyjne zaplecze to kolejny atut. Wydział Architektury ma wielofunkcyjną halę, która w czasach sprzed pandemii służyła jako miejsce zajęć projektowych, wykładów, pracy przy komputerze czy też organizacji wydarzeń związanych z wzornictwem.

– Możemy pochwalić się laboratorium architektury energooszczędnej i jako jedyny w Polsce wydział Architektury – dysponujemy innowacyjnym sprzętem w laboratorium rzeczywistości wirtualnej. Korzystają z niego studenci, zwłaszcza z koła naukowego CAVE, które jest zorientowane na media cyfrowe i rzeczywistość wirtualną. Studenci mają również dostęp do trzech pracowni komputerowych. Całe oprogramowanie graficzne i architektonicznie to cyfrowe narzędzia najnowszej generacji, które pomagają studentom w znalezieniu pracy, są oni po prostu bardziej atrakcyjni na rynku pracy - informuje Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy, dr inż. arch. Adam Jakimowicz 

Niewątpliwą korzyścią wyboru studiów na kierunkach Architektury, Architektury Wnętrz czy Grafiki jest wykształcenie adekwatne do wymagań ryku pracy. Dzięki powołaniu Rady Rozwoju na wydziale, możliwa jest ścisła współpraca z firmami z regionu oraz instytucjami, które mają wpływ na program nauczania i wspólnie organizują przedsięwzięcia. Przykładem jest cykl wydarzeń „East Design Days”, który odgrywa społeczną rolę, budując świadomość na temat dizajnu i umożliwiając bezpośredni kontakt mieszkańców ze sztuką projektowania.

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej jest wydziałem niezwykle uniwersalnym, przez co otwiera swoim absolwentom wiele zawodowych możliwości. Łączy kompetencje techniczne, inżynierskie, artystyczne, i co ważne na obecnym rynku pracy –  kompetencje cyfrowe.

Więcej na stronie Politechniki Białostockiej.

źródło: Politechnika Białostocka
oprac.: Paulina Dulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook