Współpraca polsko-białoruska. Wizyta uczniów i nauczycieli z Grodna w białostockiej szkole
Wymiana doświadczeń, poznanie nowych metod i technologii nauczania - takie były cele pierwszego spotkania po polskiej stronie granicy. Uczniowie i nauczyciele z Grodna przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.
- Współpraca z zaprzyjaźnioną szkołą w Grodnie bardzo dobrze się rozwija – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS przy Fabrycznej. - Zawsze warto posłuchać, jak nauczyciele w innym kraju radzą sobie z podobnymi projektami szkolnymi, jakie mają wypracowane i sprawdzone metody nauczania. W planach mamy wymianę młodzieży i jeżeli ta się powiedzie, to będziemy naprawdę usatysfakcjonowani.
W ubiegłym roku szkolnym w Grodnie gościli m.in. nauczyciele ZSS; w tym roku doszło do kilkugodzinnego spotkania w zespole szkół przy Fabrycznej. Goście mogli poznać szkoły funkcjonujące w ramach ZSS, profile nauczania i możliwości rozwoju oferowane uczniom; wzięli też udział w lekcjach języka polskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii nauczania.
Spotkanie nauczycieli stało się okazją do prezentacji multimedialnych pomocy dydaktycznych, wykorzystywanych w ZSS, darmowych programów - Kahoot oraz Jeopardy Qislet - wspomagających nauczanie, a także zalet prowadzenia dziennika elektronicznego.
Wizyta jedenastoosobowej delegacji Polskiej Macierzy Szkolnej w Białymstoku odbyła się w ramach trójstronnej umowy o współpracy z 2015 roku, zawartej między Politechniką Białostocką, Polską Macierzą Szkolną na Białorusi oraz Samodzielnym Kołem Terenowym nr 91 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. Jej przedmiotem jest m.in. wymiana wiedzy i doświadczeń, które przyczynią się do popularyzacji nauki, podejmowania wspólnych działań edukacyjnych, rozwoju ośrodków i wzmocnienia współpracy akademickiej.
(opr.mk)