Dodana: 8 maj 2019 19:06

Zmodyfikowana: 8 maj 2019 19:06

Wizyta delegacji z Zhejiang University Ningbo Institute of Technology

Politechnikę Białostocką odwiedzili przedstawiciele Zhejiang University Ningbo Institute of Technology. W środowym spotkaniu (8 maja br.) z przedstawicielami chińskiej uczelni wziął także udział marszałek województwa Artur Kosicki.

Marszałek województwa podczas powitania z delegacją z chińskiego instytutu

W skład delegacji chińskiej weszli: rektor Zhajiang University Ningbo Institute of Technology prof. Zhang Xianmin, prof. Mei Lehe – prorektor ZJUNIT, pani profesor Wang Xiaolu – dziekan School of Foreign Language Studies, prof. Wu Fei – dziekan School of Media and Design oraz mr Wang Gaohe – szef biura współpracy międzynarodowej. Wszyscy odwiedzają Politechnikę Białostocką po raz pierwszy. Spotkali się z władzami województwa - marszałkiem Arturem Koscikim i Politechniki Białostockiej: rektorem prof. Lechem Dzienisem, prorektorem ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Martą Kosior-Kazberuk, prof. PB, a także prof. Joanicjuszem Nazarko z Wydziału Inżynierii Zarządzania i przedstawicielami Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej PB oraz UMWP.

- Podlaskie staje się idealnym miejscem do inwestycji w tranzyt i spedycję towaru - mówił podczas spotkania marszałek Kosicki. - Prawidłowo zaplanowana i zorganizwana logistyka to najważniejsza część procesu spedycyjnego. Jako praktyk, wiem jak ważne z punktu widzenia strategicznego jest merytoryczne przygotowanie pracowników, którzy w przyszłości zajmą się współpracą międzynarodową w tym zakresie. Współpraca z Politechniką Białostocką przy szczególnym zaangażowaniu prof. Nazarko, w budowanie naszej Strategii Rozwoju na przyszłe lata, a szczególnie umiejscowienie naszego regionu na Nowym Jedwabnym Szlaku, jest jednym z naszych priorytetów. Dlatego cieszę się, że wspólnie widzimy potrzebę kształcenia kadr w kierunku logistyki i transportu międyznarodwego. Jestem przekonany, że wymiana strudentów z Podlaskiego i z regionu Ningbo będzie skutkowała wspólnymi umowami i kontraktami między przedsiębiorcami z Chin i Polski.

Z uczelnią z chińskiego Ningbo Politechnika Białostocka współpracuje już od ponad pięciu lat.

- Nasze działania przybierają różne formy. To wspólny Instytut Logistyki, ale też wymiana dydaktyczna, współpraca naukowa, organizacja szkół letnich. Obecnie nieco zmieniło się usytuowanie Ningbo Institute of Technology w strukturze Uniwersytetu Zhejiang. Poprzednio Instytut był filią Zhejiang University, obecnie stał się jego integralną częścią. Zmieniły się też władze Ningbo Institute of Technology i stąd ta wizyta, aby zapoznać się ze swoim polskim partnerem – wyjaśnia prof. Joanicjusz Nazarko. W 2015 roku prof. Nazarko otrzymał tytuł profesora honorowego ZJUNIT, pełni też funkcję polskiego dyrektora Międzynarodowego Chińskiego i Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Instytutu Logistyki i Nauki o Usługach .

Dzięki działalności Instytutu oraz zaangażowaniu kadry naukowej Wydziału Inżynierii Zarządzania PB i ZJUNIT odbyły się już cztery kolejne edycje Letniej Szkoły Logistyki dla studentów chińskich i polskich. W 2019 roku szkoła letnia zostanie wzbogacona o wymianę doktorantów: w czerwcu na Politechnikę Białostocką przyjedzie czterech doktorantów ZJUNIT, w lipcu tyle samo Polaków wyjedzie do Chin. Uczelnie prowadzą też program podwójnego dyplomowania.

art, mat. PB

facebook