Dodana: 15 październik 2020 15:49

Zmodyfikowana: 16 październik 2020 16:04

Wicemarszałek Marek Olbryś uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej

Kilkudziesięciu nauczycieli i osób zasłużonych dla rozwoju oświaty i wychowania odebrało w środę (14.10) w Ministerstwie Edukacji Narodowej, odznaczenia państwowe, medale i nagrody. Jednym z uhonorowanych został Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Odznaczenie otrzymał też Burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Minister Dariusz Piontkowski przypina medal wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi

Dariusz Piontkowski - Minister Edukacji Narodowej podkreślał, że 14 października jest dniem, kiedy w sposób szczególny można podziękować pracownikom oświaty za ich codzienną pracę.

- Dziękujemy nauczycielom za to, że wkładają tak wiele trudu w wychowanie i nauczanie młodych Polaków, w wychowanie i nauczanie tego, aby byli dobrymi obywatelami, dobrymi ludźmi, ale też, aby nabyli wiedzę i umiejętności, które pozwolą im swobodnie poruszać się w świecie dorosłych.

Minister zaznaczył, że tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej odbywają się w szczególnych warunkach, wyraził wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie polskich szkół do pracy w warunkach panującej epidemii – prowadzenia zajęć w systemie zdalnym i powrocie do systemu stacjonarnego.

Podczas uroczystości nagrodzonych zostało kilkudziesięciu nauczycieli, pracowników oświaty i osoby zaangażowane na rzecz rozwoju edukacji.
Jednym z uhonorowanych został wicemarszałek Marek Olbryś, który otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. To odznaczenie nadawane jest przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty.

- Temat oświaty jest mi bliski z perspektywy zawodowej i niejako prywatnej. Jako radny wojewódzki czterech kadencji zajmowałem się m.in. stypendiami dla uczniów, a też należy podkreślić, że Sejmik Województwa Podlaskiego nadzoruje działalność trzech centrów edukacji nauczycieli – powiedział w rozmowie z portalem Wrota Podlasia wicemarszałek Olbryś – To, jak w praktyce wygląda edukacja znam też m.in. z relacji mojej żony, wieloletniej nauczycielki i dyrektor szkoły w Łomży. Dzięki temu rozumiem, że jest to dziedzina niełatwa, wymagająca wsparcia i opieki ze strony państwa.

Wicemarszałek złożył życzenia nauczycielom z okazji ich święta. Odniósł się też do obecnej sytuacji i trudności związanych z funkcjonowaniem szkół i pracą pedagogów w warunkach epidemii.

- Wytrwałości, bo to niełatwa praca oraz dużych osiągnięć zawodowych – dodał.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał też burmistrz Kolna Andrzej Duda. Ministerialnymi odznaczeniami uhonorowano również m.in. pracowników Kuratorium Oświaty w Białymstoku – Halinę Popławską i Franciszka Górskiego.

W tym roku, z powodu panującej epidemii obchody święta pracowników oświaty miały inną formułę niż w latach ubiegłych. W uroczystościach organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bezpośredni udział mogła wziąć zdecydowanie mniejsza liczba gości. Wydarzenie było transmitowane online.


tekst: Aneta Kursa, Małgorzata Sawicka
fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

facebook