Dodana: 4 październik 2016 17:39

Zmodyfikowana: 5 październik 2016 08:38

Warsztaty z historii, tradycji, wielokulturowości Podlasia dla szkół gimnazjalnych w regionie

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Centrum im. Ludwika Zamenhofa realizuje serię warsztatów dla szkół gimnazjalnych z regionu. Instruktorzy CLZ odwiedzają szkoły na terenie województwa z zajęciami dotyczącymi historii i tradycji Podlasia, wielokulturowości i przeciwdziałania dyskryminacji. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a pierwsze rozpoczynają się już w środę 5 października.

Ilustracja do artykułu IMG-7519.JPG

Pierwsza edycja warsztatów została zrealizowana jesienią ub r. Ponieważ oferta została przyjęta przez szkoły z dużym uznaniem, podjęto decyzję o kontynuacji programu. Ponownie warsztaty zostaną przeprowadzone w gimnazjach w Korycinie i Ciechanowcu. Do tych miejscowości dołączą trzy kolejne: Narewka, Poświętne oraz Turośń Kościelna.
Warsztaty będą prowadzone w szkołach przez instruktorów CLZ, w takiej formule, by młodzież jak najpełniej mogła w nich uczestniczyć – tak samo, jak gdyby odwiedzała siedzibę instytucji. Dzięki temu uczniowie z miejscowości oddalonych od Białegostoku zyskają łatwiejszy dostęp do propozycji kulturalnych i edukacyjnych oferowanych w stolicy województwa.

Wyjazdowe zajęcia:

Religie Podlasia – swoisty „przewodnik” po podlaskiej mozaice kulturowej, tradycjach i zwyczajach różnych wyznań i religii, które określają duchowy świat Podlasia.

Narewka / Poświętne / Turośń… – praktyczne, atrakcyjne dydaktycznie wprowadzenie w świat osób z niepełnosprawnością wzroku. Celem warsztatu jest zrozumienie, w jaki sposób osoby niewidome i niedowidzące postrzegają świat.

Tolerancja jest OK – uczestnicy w trakcie ćwiczeń zdobywają wiedzę na temat mechanizmów powstawania stereotypów, uczą się je rozpoznawać i neutralizować ich negatywny wpływ na relacje międzyludzkie.

Linia czasu – za sprawą tych zajęć uczniowie przekonają się, że poznawanie historii to ciekawa i atrakcyjna przygoda, tym bardziej, że warsztaty mają charakter interaktywny i zachęcają uczestników do samodzielnego odkrywania tajemnic przeszłości. Warsztat oparty na nagraniach i zdjęciach pochodzących z Mediateki CLZ.

Kazaneckiego pochód radosny – w trakcie zajęć uczniowie mają okazję poznać twórczość jednego z najwybitniejszych podlaskich Poetów, patrona przyznawanej co roku w Białymstoku Nagrody Literackiej – w ciekawy i niebanalny sposób. Warsztat jest też okazją do poznania innych znakomitych twórców z Podlasia – laureatów Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego.

Gry historyczne – interaktywne i aktywizujące uczniów zajęcia doskonale wprowadzają w historię Białegostoku i Podlasia, oraz przybliżają postać Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Punktem wyjścia jest „zwiedzanie” mobilnej wystawy, a następnie praca w grupach z wykorzystaniem gier edukacyjnych.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook