UwB w gronie PRME - globalnego zrzeszenia działającego na rzecz zrównoważonego rozwoju na wyższych uczelniach
Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) został przyjęty do PRME (Principles for Responsible Management Education) – inicjatywy ONZ na rzecz odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju. Znalazł się wśród ponad 800 sygnatariuszy PRME na świecie, z czego tylko 16 pochodzi z Polski.
Ta międzynarodowa sieć zajmuje się promocją zrównoważonego rozwoju na uczelniach na całym świecie. Angażuje ona instytucje naukowe biznesu do kształtowania mentalności i umiejętności przyszłych liderów poprzez odpowiedzialną edukację zarządzania.
Przyjęcie Wydziału Ekonomii i Finansów UwB do inicjatywy to efekt zaangażowania dr. hab. Dariusza Kiełczewskiego, prof. UwB, który został w ubiegłym roku wiceprezesem polskiego oddziału PRME (prezesem PRME Poland jest dr hab. Agnieszka Domańska, prof. SGH).
- W ramach sieci UN PRME planowane są już pierwsze ważne wydarzenia: w marcu konferencja na temat dobrych praktyk PRME, a w kwietniu spotkanie Polska-Czechy-Węgry (uczelnie z tych państw także planują akcesję do sieci). W planach jest także stworzenie sieci współpracy w ramach krajów grupy wyszehradzkiej, ukierunkowanej na wymianę najlepszych praktyk w tym regionie i stworzenie kompatybilnych programów nauczania w kwestii zrównoważonego rozwoju – mówi dr hab. Dariusz Kiełczewski, prof. UwB.
Dr Agnieszka Piekutowska, prodziekan ds. współpracy instytucjonalnej i umiędzynarodowienia Wydziału Ekonomii i Finansów UwB podkreśla, że przyjęcie do grona członków UN PRME to ogromne wyróżnienie dla wydziału. Dodaje, że uczestnictwo w największej na świecie sieci współpracy uczelni na rzecz wspierania uniwersalnych wartości zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności i etyki to dowód zaangażowania białostockiej uczelni na forum międzynarodowym w działania postulowane i wspierane przez ONZ.
Inicjatywa PRME funkcjonuje od 2007 roku. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie PRME.
źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Władysław Tokarski
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Kamil Timoszuk