Dodana: 19 lipiec 2021 11:46

Zmodyfikowana: 19 lipiec 2021 11:46

UwB laureatem prestiżowej nagrody

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) znalazł się w gronie sześciu szkół wyższych w Polsce, które zostały uhonorowane nagrodą ELSEVIER Research Impact Leaders Award 2020. Przyznawana jest ona uczelniom, które wnoszą największy wkład w postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. UwB zwyciężył w kategorii Natural Sciences (obszar nauk ścisłych i przyrodniczych).

Szklana statuetka z kształcie wydłużonego czworokąta.

- To ogromne wyróżnienie dla Uniwersytetu w Białymstoku. Byłam zaszczycona, mogąc odebrać tę prestiżową nagrodę. Otrzymaliśmy ją po raz pierwszy. Liczę na to, że będzie ona impulsem dla naszych naukowców także z innych obszarów badawczych i w przyszłości ich praca również zostanie uhonorowana - mówi prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB, która reprezentowała uczelnię na gali wręczenia nagród ELSEVIER Research Impact Leaders Awards.

Wyróżnienia przyznawane są od 2016 roku w sześciu kategoriach: w obszarze nauk rolniczych i przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, humanistycznych, nauk o zdrowiu i medycznych, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz społecznych. Przy wyłanianiu zwycięzców brane są pod uwagę m.in. wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie.

Najlepsi w naukach ścisłych i przyrodniczych

W obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych Research Impact Leader Awards 2020 otrzymał Uniwersytet w Białymstoku. Wyprzedził Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Zielonogórski, które również były nominowane w tej kategorii.

Gala wręczenia nagród ELSEVIER Research Impact Leaders Awards odbyła się podczas konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”, organizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” przy współudziale Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Więcej informacji o nagrodzie i wyróżnionych uczelniach można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.


źródło i fot.: UwB
oprac.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook