Dodana: 19 październik 2018 13:18

Zmodyfikowana: 19 październik 2018 13:19

Uroczystości Jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

Państwowe Liceum Elektryczne o specjalności elektromechanika ogólna powstało 16 czerwca 1948 r. na mocy dekretu Ministerstwa Oświaty. 1 września tego roku naukę rozpoczęło 47 uczniów posiadających ukończone przynajmniej 2 klasy gimnazjalne. Niemal równo 70 lat później – w piątek, 19 października 2018 roku już w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku, odbyły się uroczyste obchody jubileuszu tej jednej z najlepszych szkół średnich w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu glowne 70lecie Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku  (28).JPG

- Przez minione dziesięciolecia nasi uczniowie wzbogacili potencjał zawodowy, ludzki i intelektualny miasta i regionu. Absolwenci naszej szkoły tworzą kadrę zakładów przemysłowych, są także wśród kadr uczelni wyższych, a nawet duchowieństwa – mówiła w swoim przemówieniu mgr inż. Anna Niczyporuk, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. - I nie ma w tym nic dziwnego bo szkoła to nie tylko wyniki egzaminów, matur, choć i na tym polu powody do zadowolenia i satysfakcji mamy. Ale to przede wszystkim odgrywanie talentów, predyspozycji, marzeń, planów na przyszłość uczniów; pomoc w doborze odpowiedniej drogi zawodowej. Obecnie bardzo poważnie traktujemy współpracę z przedsiębiorcami, pracodawcami, by młodzież w realnych warunkach przygotować młodzież do przyszłej pracy zawodowej.

Jak podkreśliła dyrektor, na przestrzeni 70 lat zmieniło się niemal wszystko: nazwa szkoły, budynki, metody nauczania, formy egzaminów. Niezmienny pozostał jednak profil szkoły oraz to, że kształci się tu dobrze przygotowane kadry dla gospodarki.

- To jedna z najlepszych szkół średnich w mieście, która kształci wspaniałych fachowców – przyznał i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Ale zawód elektryka jest w Polsce poniekąd zawodem symbolicznym, bo elektrycy dochodzili w tym kraju do godności najwyższych. Jednak i w tym mieście też tak było, że wspomnę tylko arcybiskupa Jakuba (prawosławny metropolita białostocki i gdański kończył tę szkołę – przyp. red.) i mojego byłego zastępcę Adama Polińskiego. Już tylko te dwa przykłady świadczą dobitnie o tym, że szkoła wypełnia swoją misję kształcenia i wychowania.

Historia szkoły (na podst. inf. ZSE)

Na początku Liceum Elektryczne mieściło się obok Liceum Budowlanego w gmachu przy ul. Warszawskiej 63.

1 września 1955 r. szkoła zmieniła nazwę na Technikum Elektryczne Centralnego Związku Społeczności Pracy w Białymstoku. Rok później w budynkach należących do Technikum Budowlanego zostały zorganizowane warsztaty szkolne pozostające w gestii TE, a jej kierownikiem zostaje jej absolwent – Kazimierz Piotrowski. Dalsze powiększenie bazy szkoleniowej następuje 1września 1958 r., kiedy to udaje się uzyskać od przemysłu włókienniczego budynek przy ul. Konopnickiej 3/2.

Ostatecznie w 1960 r. przeniesiono obie szkoły na stałe do przydzielonego budynku przy ul. Sosnowej 64. Nowy przełom związany z bazą lokalową nastąpił 1 kwietnia 1966 r., kiedy nowo wzniesiony gmach szkolny przy ul. Grottgera 9, uprzednio przeznaczony na potrzeby szkolnictwa podstawowego, Kuratorium OSB postanowiło przekazać Szkołom Elektrycznym.

(mk)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook