UMB nawiązał współpracę z kanadyjskim instytutem badawczym i kliniką
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) zawarł umowę o współpracy z uznanym na całym świecie instytutem badawczym - Institute for Reconstructive Sciences in Medicine (iRSM). Instytucja pomaga osobom urodzonym z ubytkami tkanek głowy i szyi oraz chorym po leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki.
Uczelnie w ramach zawartej umowy będą realizowały wspólne projekty badawcze i rozwojowe, a także szkolenie zawodowe w zakresie nowoczesnych technik i technologii leczenia pacjentów. Z ramienia UMB współpracę z kanadyjskim ośrodkiem realizować będzie prof. dr hab. n. med. Teresa Sierpińska - Prodziekan ds. Jakości Kształcenia, Programów Studiów i Oddziału Stomatologii, Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim.
Dział Współpracy Międzynarodowej UMB zawiera kolejne umowy międzynarodowe z uczelniami, klinikami oraz szpitalami z całego świata. Aktywność białostockiej uczelni medycznej na polu nawiązywania kontaktów z uznanymi zagranicznymi placówkami ma na celu zapewnienie studentom oraz pracownikom UMB odbycia staży i praktyk w tych instytucjach, dzięki którym będą mogli podwyższać swoje kwalifikacje oraz zdobywać międzynarodowe doświadczenie. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku współpracuje już z 55 zagranicznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i szpitalami.
Kanadyjski instytut z siedzibą w Edmonton powstał w 1993 r. jako wspólna inicjatywa University of Alberta, Covenant Health i Alberta Health Services. Obecnie iRSM jest jednym z zaledwie trzech wysoko wyspecjalizowanych ośrodków rekonstrukcji głowy i szyi na świecie. W placówce badawczej opracowano wiele innowacyjnych metod rekonstrukcyjnych z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie materiałów i narzędzi cyfrowych. Wyspecjalizowany zespół lekarzy, stomatologów, rehabilitantów oraz informatyków zajmujących się projektowaniem komputerowym stara się zapewnić pacjentom możliwość powrotu do normalnego życia poprzez poprawę estetyki zniekształconej chorobą twarzy.
źródło: Rzecznik UMB
oprac. Cezary Rutkowski
fot.: Kamil Timoszuk