Dodana: 23 maj 2019 14:44

Zmodyfikowana: 23 maj 2019 14:51

Trwa świętowanie podwójnego jubileuszu w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku

„Sukces szkoły naszym celem” to motto białostockiego Centrum Edukacji Nauczycieli i hasło, które rozpoczyna list Marszałka Województwa Artura Kosickiego z okazji jubileuszu instytucji. W CEN-ie w czwartek (23 maja br.) drugi dzień rocznicowych uroczystości: 70-lecia Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i 75-lecia Biblioteki Pedagogicznej.

Ilustracja do artykułu P1870084.JPG

Trzydniowe uroczystości jubileuszowe zainaugurowane zostały w środę (22 maja) w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Czwartkowe świętowanie rozpoczęły nabożeństwa w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej i w cerkwi pw. św. Mikołaja  w intencji pracowników CEN-u. Następnie odbyła się konferencja jubileuszowa, podczas której m.in. zaprezentowano dorobek i historia placówki. Konferencję otworzyła Ewa Ściana, dyrektor instytucji.

– Nauczyciel przychodząc do Centrum Edukacji Nauczycieli powinien czuć się zaopiekowany, zrozumiany, wysłuchany i zainspirowany, bo taka jest nasza rola – mówiła dziennikarzom. – Nie poprzestajemy na zadaniach przypisanych nam statutowo, chcemy wyprzedzać, podążać pięć minut przed szkołą i nauczycielem. By być tą placówką, która inspiruje. Bo świat się zmienia, my się zmieniamy, szkoła tym bardziej musi się zmienić.

Marszałka województwa podczas konferencji reprezentował Tomasz Szeweluk, dyrektor Gabinetu Marszałka. W odczytanym przez niego liście Artur Kosicki gratulując jubileuszu zarówno Centrum Edukacji Nauczycieli, jak i Bibliotece Pedagogicznej, podziękował za wykonywaną z zaangażowaniem pracę.

– Wasza praca wpłynęła na podniesienie jakości pracy wielu szkół i placówek oświatowych. Trud, jaki wkładacie w wychowanie młodego pokolenia nie jest daremny. Dzięki waszej pracy rosną nowe pokolenia wspaniałych Polek i Polaków, kształconych na wysokim poziomie i wychowanych w duchu wartości chrześcijańskich – podkreślił.

Gratulacje szefowej CENu przekazał podczas konferencji poseł Dariusz Piątkowski, odczytano także listy gratulacyjne i przekazano grawertony od Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, posła Mieczysława Baszko, Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty Beaty Pietruszki, Prezydenta Miasta Białegostoku.

Tego samego dnia o godz. 18.00 studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej zaprezentują spektakl dedykowany uczestnikom uroczystości jubileuszowych.

Ostatni dzień obchodów jubileuszowych upłynie pod znakiem wspomnień – organizatorzy zapraszają na „spotkanie po latach” absolwentów Studium Nauczycielskiego, które mieściło się dawniej w siedzibie CEN-u przy ul. Złotej.

Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku jest wojewódzką placówką prowadzoną przez Samorząd Województwa Podlaskiego. W skład  instytucji wchodzą Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Biblioteka Pedagogiczna.

Ośrodek m.in. organizuje i prowadzi doskonalenia zawodowego dyrektorów i nauczycieli, doradztwo metodyczne, wojewódzki system informacji pedagogicznej, a także wspiera działania na rzecz edukacji.

Biblioteka gromadzi, opracowuje, przechowuje i udostępnia zbiory dla potrzeb kształcących i doskonalących się nauczycieli, studentów oraz słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli. Zapewnia szeroki dostęp do literatury z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii, opieki i pomocy społecznej, historii i literatury dotyczącej naszego regionu.

ms

 

facebook