Dodana: 27 maj 2022 13:57

Zmodyfikowana: 27 maj 2022 14:50

Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach świętuje swoje 100-lecie

Było odsłonięcie pamiątkowej tablicy, uroczysty apel, wystawa archiwalnych banerów. W dniach 27 i 28 maja Szkoła Podstawowa (SP) nr 2 w Łapach obchodzi niebagatelny jubileusz, bo 100 lat istnienia. W piątkowych (27.05) uroczystościach uczestniczył członek zarządu Marek Malinowski, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa Artur Kosicki.

Dwóch mężczyzn trzyma grawerton

1 lutego 2022 r. minęło dokładnie 100 lat od powstania Żeńskiej Szkoły Powszechnej, która była podwaliną obecnej SP nr 2 w Łapach. Z okazji tego jubileuszu Marek Malinowski wręczył pamiątkowy grawerton i odczytał list – w imieniu własnym i marszałka Artura Kosickiego.

– To ważna i godna podkreślenia rocznica. Należycie bowiem państwo do grona tych placówek edukacyjnych na podlaskiej ziemi, które szczycą się wyjątkowo długoletnią tradycją istnienia, a ich działalność obfituje w sukcesy edukacyjne ­– powiedział członek zarządu.

Dziewczynki śpiewają

Trwałe i mocne fundamenty

Podkreślił, że szkoła może być dumna ze swoich absolwentów.

– Kieruję ogromne słowa podziękowania do grona pedagogicznego tej placówki, za to, że pomogliście państwo zbudować swoim podopiecznym trwałe i mocne fundamenty pod ich dorosłe życie – dodał Marek Malinowski.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. Następnie zgromadzeni goście udali się do budynku placówki, by uczestniczyć w odsłonięciu tablicy pamiątkowej. Był też uroczysty apel rocznicowy i mnóstwo wspomnień, również dzięki zaprezentowanej wystawie banerów „Szkoła wczoraj i dziś”.

Wiele pokoleń nauczycieli i uczniów

Jak wyliczył Krzysztof Łapiński, dyrektor SP nr 2, przez sto lat przez szkołę „przewinęło się ponad 400 nauczycieli i tysiące uczniów”.

– Sto lat to cały wiek, w historii świata zaledwie chwila, ale w historii szkoły to wiele pokoleń nauczycieli, uczniów, rodziców, pracowników niepedagogicznych. To również ogrom radości, sukcesów, uśmiechu, wzruszeń, a niekiedy łez. Dzisiejszy jubileusz przywołuje wiele wspomnień, bo nie można być obojętnym wobec miejsca, w którym spędziło się fragment życia. Dziś możemy odbyć taką sentymentalną podróż, odwiedzić miejsca dzieciństwa, obejrzeć zdjęcia, kroniki, spotkać kolegów z dawnych lat, przywołać wspomnienia – zachęcał dyrektor.

Zwracając się do absolwentów, których wielu pojawiło się na uroczystościach, podkreślił, że zostawili oni w tej szkole swój ślad i zawsze będą częścią jej historii.

– Jesteście naszą dumą – zaznaczył dyrektor.

W obchodach wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in. burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i radny wojewódzki Krzysztof Kondraciuk.

Uroczystości jubileuszowe potrwają do soboty. Tego dnia, w godz. 10-13, odbędzie się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas 1-8, kolejne zwiedzanie szkoły, a także zdjęcia przy ściance wspomnieniowej.

Barbara Likowska-Matys, Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook