Dodana: 7 marzec 2018 07:59

Zmodyfikowana: 7 marzec 2018 07:59

Sukcesy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku

Uczniowie ZSZ nr 5 w Białymstoku odnoszą sukcesy w ogólnopolskich i regionalnych konkursach zawodowych. Podczas poznańskich targów „Budma 2018” uczeń trzeciej klasy Kamil Sadowski został zwycięzcą Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Świetnego wyniku pogratulował mu prezydent Tadeusz Truskolaski.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

We wtorek (6 marca) szkołę zawodową przy ul. Antoniuk Fabryczny 40 odwiedził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Okazją do spotkania były najnowsze ogólnopolskie sukcesy uczniów z klasy dekarskiej, przede wszystkim Kamila Sadowskiego, który okazał się najlepszy w Polsce podczas 47. edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”.

Kamil jest uczniem trzeciej klasy dekarskiej. Poszedł w ślady taty i starszego brata, którzy pracują w tym zawodzie. Chłopak chce w przyszłości zostać dekarzem, a nawet myśli o założeniu własnej firmy dekarskiej.

 W tej branży jest praca. Na dekarstwie można zarabiać. Zamierzam rozwijać się w tym kierunku – mówi Kamil Sadowski.

Przekonał się do tej pracy obserwując tatę i brata, oraz uczestnicząc w wielu stażach i praktykach zawodowych. Kamil cieszy się ze zwycięstwa w turnieju „Złota Kielnia”. Najważniejsze, że udało mu się samodzielnie w krótkim czasie właściwie zamontować okno dachowe. Oceniana była precyzja montażu, czas i estetyka wykonania zadania. Zwycięstwo w ogólnopolskich zawodach potwierdza jego umiejętności i to, że dokonał dobrego wyboru szkoły i zawodu. Kamil żyje nie tylko szkołą. Interesuje się muzyką, gra też w piłkę nożną.    

W spotkaniu w ZSZ nr 5 wzięli też udział: Rafał Kłosek, który zajął w Turnieju „Złota Kielnia 2018” 5 miejsce, oraz dwaj uczniowie: Sylwester Trzeszczkowski i Kamil Prokop – finaliści ubiegłorocznej edycji zawodów. W tej rywalizacji uczestniczą co roku najlepsi uczniowie ze szkół zawodowych z całej Polski. Finaliści są zwolnieni z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Wyróżnieni zostali również uczniowie – laureaci w regionalnych zawodowych rywalizacjach: Krzysztof Smyk (laureat regionalnego turnieju budowlanego) i Jakub Sobolewski (laureat regionalnego konkursu murarskiego).

– Jestem dumny z białostockich uczniów. W naszych szkołach przyszli profesjonaliści mają coraz lepsze warunki do rozwoju zawodowego. Dzięki temu już teraz są świetni w tym, czego się dopiero uczą – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Życzę przyszłym zawodowcom spełnienia marzeń, rozwoju i satysfakcjonującej pracy.

W tym roku w 10 białostockich technikach uczy się prawie 5400 osób, a w 7 branżowych szkołach I stopnia – prawie 650 uczniów. Na kolejny rok szkolny planowana jest rekrutacja do klas pierwszych na 2214 miejsc (w tym 1740 miejsc w technikach i 474 w szkołach branżowych). W przyszłym roku szkolnym w technikach powstaną nowe kierunki: technik automatyk i technik transportu kolejowego. Natomiast w szkołach branżowych: operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw i monter stolarki budowlanej.

Obecnie w tych szkołach uczniowie są kształceni w ponad 50 zawodach. Dyrektorzy ściśle współpracują z pracodawcami, którzy wspomagają kształcenie zawodowe, m.in. organizując praktyki i kursy specjalistyczne, wspierając finansowo najzdolniejszych, patronując klasom technicznym, doposażając pracownie, organizując konkursy zawodowe itp.

W Białymstoku powstają Centra Kształcenia Praktycznego: w Zespole Szkół Gastronomicznych i Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. W planach jest utworzenie takich placówek jeszcze przy Zespole Szkól Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych i Zespole Szkół Technicznych. Inwestycje w ramach projektu ZIT BOF „Wiemy więcej – budujemy więcej”. Koszt: ok. 21 mln zł, dofinansowanie ok. 15 mln zł.

za: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook