Studenci UwB nauczą się nowoczesnego zarządzania laboratorium
Uniwersytet w Białymstoku podpisał umowę na wykorzystanie do celów edukacyjnych innowacyjnego rozwiązania IT. Studenci Wydziału Biologiczno-Chemicznego białostockiej uczelni zyskali dostęp do Eusoft.Lab LIMS – światowej klasy systemu do zarządzania pracą laboratorium. Dzisiaj władze uczelni spotkały się z przedstawicielami włoskiej firmy Eusoft oraz certyfikowanym partnerem twórcy systemu w Polsce – białostocką firmą Infinity Group.
Eksperymenty, rozgrywające się w przestrzeni wypełnionej ultranowoczesnymi urządzeniami. Przełomowe odkrycia naukowe, które przesuwają granice ludzkiego poznania… Właśnie takie marzenia i taka wizja przyszłej pracy są dla wielu studentów motywacją do nauki na kierunkach biologiczno-chemicznych.
Bywa jednak, że kiedy po studiach trafiają do laboratoriów, wyobrażenia rozmijają się z rzeczywistością.
- W standardowym laboratorium znaczną część energii pracowników pochłania organizacja procedur, dokumentowanie wyników, wykonywanie zaleceń wynikających z przepisów prawnych, albo odtwarzanie wyników na potrzeby audytu. To ogrom obowiązkowej biurokracji. Na merytoryczną pracę badawczą pozostaje niewiele czasu. Podczas przeciętnego pięciodniowego tygodnia pracy laboratorium, procedury organizacyjne mogą zajmować aż trzy dni. Trudno w takiej sytuacji poświęcić się pracy badawczej - mówi Bartłomiej Skrzycki, Business Development Manager w Infinity Group. - Eusoft.Lab LIMS rozwiązuje ten problem, tak jak szereg innych. Nasza technologia zapewnia poczucie bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującymi przepisami. Możliwości systemu pozwalają laboratoriom w pełni skupić się na pracy merytorycznej.
Eusoft.Lab LIMS to zaawansowane rozwiązanie informatyczne, które gromadzi i przetwarza laboratoryjne dane cyfrowe, automatyzuje i optymalizuje pracę laboratorium, pozwala unikać błędów, a przede wszystkim – skupić się na pracy badawczej i odkrywaniu praktycznych zastosowań uzyskanych wyników. Eusoft.Lab LIMS używany jest w europejskich laboratoriach, do badań w zakresie ochrony środowiska, żywności i napojów, w przemyśle paliwowym, chemicznym, medycznym i farmaceutycznym. Rozwiązanie stosują zarówno duże koncerny, jak i małe laboratoria.
Teraz szansę, by na co dzień z niego korzystać, będą mieli studenci biologii i chemii z Uniwersytetu w Białymstoku.
- Nasi studenci będą przede wszystkim uczyć się nowoczesnego opisywania i opracowywania wyników badań prowadzonych w uczelnianych laboratoriach, a także zarządzania laboratoriami badawczymi, w tym zarządzania personelem, odczynnikami, materiałami i wyposażeniem pomiarowym, jak również tworzenia zaawansowanych raportów badawczych. Jestem przekonana, że dzięki znajomości najlepszych rozwiązań, naszym absolwentom łatwiej będzie znaleźć pracę w innowacyjnych firmach i instytucjach – cieszy się prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, dziekan Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB. – A może to właśnie oni będą inicjatorami wprowadzania efektywniejszych procedur zarządzania laboratoriami, do których trafią?
Niewykluczone, że system zostanie wykorzystany także do zarządzania samym wydziałem – w szczególności do bieżącego monitorowania ilości wykorzystywanych i zmagazynowanych odczynników.
- System Eusoft.Lab LIMS z pewnością znajdzie na uczelni szereg zastosowań – dodaje Bartłomiej Skrzycki. – Dzięki niemu białostoccy studenci zdobędą wiedzę i umiejętności, które znacznie podniosą ich wartość na konkurencyjnym rynku pracy, a Infinity Group zyska ambasadorów swojego rozwiązania. Zależy nam na rozwijaniu kompetencji informatycznych w Białymstoku. To jedna z misji społecznych naszej firmy. Wszyscy na tym skorzystamy.
W uroczystości podpisania umowy wzięli udział dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB – rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Stefano D’Ascoli – prezes Eusoft, Jarosław Antychowicz – prezes Infinity Group, a także prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz – dziekan Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB, prof. Krzysztof Winkler – dyrektor Instytutu Chemii UwB, Grzegorz Perkowski – wiceprezes Infinity Group oraz Witold Ziobrowski – udziałowiec Infinity Group.
źródło:rzecznik UwB