Dodana: 3 styczeń 2022 13:50

Zmodyfikowana: 3 styczeń 2022 14:01

Studenci biologii z UwB znów w akcji. A konkretnie w Akcji Karmnik

Przez całą zimę dokarmiają ptaki, a przy okazji badają je i obrączkują. Studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku jak co roku przyłączyli się do ogólnopolskiej Akcji Karmnik.

obrączkowanie ptaka fot Katarzyna Dziedzik

Z początkiem grudnia na terenie kampusu UwB, w spokojnym, oddalonym od głównych alejek miejscu wśród drzew, pojawiły się karmniki dla ptaków. Są regularnie zaopatrywane w karmę: pestki słonecznika, a także niesoloną słoninkę i jabłka. Dzięki temu skrzydlaci goście szybko przyzwyczaili się do zimowej stołówki.  

Teraz co dwa tygodnie, w dniach odłowów, studenci w ich sąsiedztwie rozstawiają po wschodzie słońca ok. 50 metrów specjalnych, ornitologicznych siatek. Są one regularnie sprawdzane. Jeśli w sieci złapią się ptaki - studenci zabierają je w ciepłe miejsce, a tam badają i opisują schwytane okazy. Zbierane są takie dane, jak wiek i płeć zwierząt, stopień otłuszczenia  świadczący o zmagazynowanej energii, długość skrzydła, ogona i masa. Współpracujący z Kołem Naukowym Biologów licencjonowani obrączkarze zakładają ptakom odpowiednie obrączki, po czym zwierzęta są wypuszczone na wolność.

Wszystko po to, by zebrać o ptakach, ich liczebności i kondycji jak najwięcej informacji.

- Jeśli jakiś zaobrączkowany osobnik jest odławiany już którąś zimę z kolei, to jest to dla nas bardzo ważna informacja. Np. w tym roku mieliśmy dzięcioła, który na pewno ma 7 lat. To sporo jak na tego ptaka – opowiada Urszula Jabłońska z Koła Naukowego Biologów UwB.  

Podczas trzeciego odłowu w tym sezonie, 2 stycznia, w sieci przy karmnikach najczęściej wpadały sikory bogatki, sikory modraszki, dzwońce, czyże i grubodzioby.

Dla studentów uczestniczących w Akcji Karmnik to bardzo cenne doświadczenie. 

- Można się dowiedzieć wiele o ornitologii, o ornitofaunie występującej w Polsce. Można też nabrać umiejętności praktycznych, które w zawodzie biologa kiedyś się przydadzą – komentuje inny członek KNB, Daniel Kozikowski.  

W akcji biorą udział przede wszystkim członkowie Koła Naukowego Biologów UwB, ale dołączają do nich także inni żacy, a nawet uczniowie.

Akcja "Karmnik" jest organizowana od 2006 roku. Białostoccy studenci angażują się w nią od samego początku. To nie tylko sposób na to, by pomóc ptakom przetrwać trudne zimowe miesiące, ale przede wszystkim cenne źródło danych o tych zwierzętach. Dzięki nim można określić liczebność zimujących ptaków, zbadać wpływ warunków atmosferycznych na ich kondycję i przywiązanie do karmnika. 

W tym sezonie Akcja Karmnik prowadzona jest w blisko dwudziestu miejscach w całej Polsce, w tych samych terminach. Wyniki odłowów prezentowane są tutaj.

 

źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook