Dodana: 12 marzec 2018 15:39

Zmodyfikowana: 12 marzec 2018 15:39

Środa, 14 marca, na Politechnice Białostockiej będzie miała wymiar …. matematyczny

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego (jeden z twórców polskiej szkoły matematycznej) i Alberta Einsteina. Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej świętuje Dzień Liczby Pi już od ponad 10 lat.

Ilustracja do artykułu Dzień liczby Pi 2017.JPG

 

Tego dnia na kampusie PB rozpoczną się finałowe zmagania trzeciej edycji konkursu "Matematyka stosowana".  Do zawodów pokazujących praktyczny wymiar matematyki zgłosiło się 81 drużyn uczniowskich. Uczestnicy od chwili rejestracji mieli dostęp do przykładowych zadań. Ostatecznie do pierwszego etapu przystąpiło niespełna 70 ekip. Etap ten polegał na rozwiązaniu w ciągu 100 minut quizu złożonego z 25 zadań.  Każdy uczestnik musiał uzyskać minimum 50% punktów, by przejść do kolejnego etapu. Do finału zakwalifikowało się 37 zespołów uczniowskich z największą liczbą punktów. Teraz finaliści przez dwa dni (14-15 marca) przemierzać będą kampus Politechniki Białostockiej. Wydziały uczelni przygotowały zadania praktyczne polegające na przeprowadzeniu doświadczeń i pomiarów oraz wykonaniu niezbędnych obliczeń matematycznych. Najlepsi nagrodzeni zostaną indeksami - na dowolnie wybrany kierunek kształcenia na Politechnice Białostockiej.

Finałowe zmagania III konkursu "Matematyka stosowana" rozpoczynają się w środę o godz. 9:00 w Auli Wydziału Elektrycznego. Organizatorem jest Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki PB.

 

Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej świętuje Dzień Liczby Pi już od ponad 10 lat. Tego dnia Koło Math4You oraz Koło Gier Logicznych organizują Pi-knik naukowy oraz wykłady dla uczniów, studentów, nauczycieli.

 

9:26-13:00 Pi-knik (gry i zabawy matematyczne) Wydział Informatyki PB

Wykłady, Aula B

10:05-10:50 Całki, różniczki, szereg Fouriera i fraktale - Czy da się tego posłuchać? Dodatkowo: Jak oszacować liczbę Pi używając metody Monte Carlo, dr hab. inż. Sławomir Zieliński

11:0-12:00 O niewymierności liczby Pi, dr Marek Kępczyk

12:00 ogłoszenie wyników konkursu na Pi-Plakat

12:10-13:00 Paradoksy i sofizmaty matematyczne, dr inż. Krzysztof Piekarski

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook