Dodana: 21 listopad 2019 12:18

Zmodyfikowana: 21 listopad 2019 12:18

Spotkanie w 100. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia zaprasza na obchody 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie. Spotkanie odbędzie się 26 listopada 2019 r. (wtorek) w kapusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Gabinet 1_UwB_K_Dziedzik.jpg

Najpierw, o godz. 11.00, w Gabinecie Ryszarda Kaczorowskiego uroczyście otwarta zostanie wystawa „Tu się urodził, wychował i tu powracał…”Potem organizatorzy zaproszą uczestników spotkania do auli Wydziału Matematyki, gdzie zaplanowane jest m.in. wystąpienie córki Prezydenta – Jagody Kaczorowskiej i dra hab. Adama Czesława Dobrońskiego, profesora-seniora UwB nt. „Białostoczanie z kręgu przyjaciół Prezydenta R. Kaczorowskiego”. Na zakończenie zaprezentowany zostanie film o Ryszardzie Kaczorowskim.

Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu „Ryszard Kaczorowski – białostoczanin, Ostatni Prezydent II RP na Uchodźstwie”. Konkurs skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i  okolicznych miejscowości. Odbędzie się tego samego dnia, czyli 26 listopada, o godz. 9.30 – także w auli Wydziału Matematyki i Informatyki. Uczniowie będą rozwiązywali złożony z 40 pytań test dotyczący życia i działalności Ryszarda Kaczorowskiego. Trójka zwycięzców otrzyma nagrody rzeczowe ufundowane przez patronów konkursu: Panią Prezydentową Karolinę Kaczorowską, prezydenta Białegostoku prof.UwB Tadeusza Truskolaskiego i rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. Roberta Ciborowskiego.

Po uroczystości będzie można zwiedzić Gabinet Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie, mieszczący się w siedzibie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Gości oprowadzi po nim honorowy kustosz Gabinetu, dr hab. Adam Cz. Dobroński.

Warto dodać, że ten znakomity historyk był też konsultantem komiksu o R. Kaczorowskim wydanego przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Jeszcze w przeddzień rocznicowego spotkania, 25 listopada 2019 r. o godz. 17.00, w białostockim klubie Fama odbędzie się promocja tej publikacji. Po niej można będzie obejrzeć widowisko jubileuszowe w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku, do której niegdyś uczęszczał Ryszard Kaczorowski.

Pełen harmonogram obchodów 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego - link do strony.

za: UwB

facebook