Dodana: 26 styczeń 2022 13:07

Zmodyfikowana: 26 styczeń 2022 13:35

Skąd bierze się równość? Spotkanie z Filozofią i Kognitywistyką na UwB

Na konferencję zaprasza Instytut Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Tym razem gościem będzie dr hab. Michał Kozłowski, który wygłosi wykład pt. “Skąd bierze się równość?” Spotkanie odbędzie się 28 stycznia (piątek), o godz. 17.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB).

Budynek Uniwersyteckiego Centrum Kultury

Dr hab. Michał Kozłowski pracuje na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem m.in. książki „Znaki równości. O społecznym konstruowaniu stosunków egalitarnych”. Badacz jest też członkiem redakcji Le Monde Diplomatique Edycja Polska oraz kolektywu Rok Antyfaszystowski.

Tak zapowiada tematykę swojego wystąpienia:

„Na lewicy często stawia się pytanie o pochodzenie nierówności społecznych, śledzi ich genealogię, odtwarza mechanizmy i denuncjuje stojącą za nimi socjodyceę. Można odnieść wrażenie, że po usunięciu nierówności, równość rozkwita spontanicznie i samoistnie. Tymczasem stosunki egalitarne, na równi z nieegalitarnymi, także posiadają swoją genealogię - są społecznie konstruowane przez rozmaite podmioty i przy użyciu różnych narzędzi. Owo konstruowanie równości niemal nigdy nie jest linearne, bezpośrednie i jednoznaczne. A jednak gra w równość wyznacza prawdopodobnie najważniejszą stawkę polityczną i moralną naszych czasów.” 

Po wykładzie zaplanowana jest dyskusja - poprowadzi ją dr hab. Bartosz Kuźniarz z Instytutu Filozofii UwB. Patronat nad cyklem wykładów objęły Polskie Towarzystwo Filozoficzne, Oddział w Białymstoku i Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne.

Spotkania są elementem zainicjowanego niedawno na UwB dwuletniego projektu „Społeczne znaczenie filozofii i kognitywistyki”, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

 

źródło: Uniwersytet w Białymstoku 
oprac.: Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook