Dodana: 25 czerwiec 2019 15:26

Zmodyfikowana: 25 czerwiec 2019 15:26

Rekrutacja na studia nigdy nie była tak prosta. Rusza nowy portal dla kandydatów, studentów i doktorantów

Jakie studia powinienem wybrać? Co studiować, żeby dobrze zarabiać? Czy utrzymam się ze stypendium w szkole doktorskiej? O jakie granty mogę się starać? Pytania te, które mógłby zadać maturzysta, student i doktorant, łączy jedno. Żeby na nie odpowiedzieć, wystarczy wejść na STUDIA.GOV.PL – nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jedyne w swoim rodzaju kompendium wiedzy stworzone z myślą o młodych ludziach chcących studiować i robić doktorat. Sprawdź, co warto studiować na Podlasiu!

Ilustracja do artykułu learn-1996845_960_720.jpg

– Decyzja o wyborze studiów nie jest łatwa. Czy zostać w domu rodzinnym, czy wyjechać do innego miasta? Podążać za pasją, czy może kierować się chłodną kalkulacją? To tylko kilka z bardzo wielu pytań. Żeby ułatwić młodemu człowiekowi stojącemu u progu dorosłości podjęcie właściwej decyzji, uruchomiliśmy portal studia.gov.pl – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Oddajemy w ręce maturzystów, studentów i doktorantów praktyczne, obszerne i rzetelnie przygotowane kompendium wiedzy na temat oferty polskich uczelni, jakości kształcenia na poszczególnych kierunkach, a nawet zarobków absolwentów polskich szkół wyższych – dodał.

 

Czy wiesz, że…?

 

W województwie podlaskim działa 19 uczelni publicznych i niepublicznych. W 2016 r. Politechnikę Białostocką na studiach 2. stopnia ukończyło blisko 850 osób ‒ 51% z nich to mężczyźni. Zarobki absolwentów tej uczelni wyniosły przeciętnie ponad 2642 zł brutto. Absolwenci informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymują pracę zaraz po studiach. Najlepiej zarabiającymi absolwentami w województwie byli ci, którzy ukończyli zarządzanie w Nadbużańskiej Szkole Wyższej im. Marka J. Karpia w Siemiatyczach. Ich pierwsza pensja wynosiła średnio prawie 4800 zł brutto. Z portalu studia.gov.pl dowiemy się także, ile zarabia informatyk po Uniwersytecie Jagiellońskim, a ile po lubelskim UMCS. Jak długo pracy szuka finansista z Katowic, a ile zajmuje to absolwentowi ze Szczecina. Taką wiedzą dysponuje ELA – porównywarka Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. To jeden z dwóch filarów, na którym opiera się portal studia.gov.pl.

 

  • ELA, czyli Ekonomiczne Losy Absolwentów Szkół Wyższych

 

ELA jest jedynym na świecie systemem, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów każdej uczelni w kraju. Przez ostatnie lata ELA poddała analizie sytuację ponad 1,1 mln absolwentów, którzy ukończyli studia w latach 2014-2016. Ustaliła, ile zarabiają, jak długo szukają pracy lub też ilu jest wśród nich bezrobotnych.

 

System prezentuje twarde dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Robi to w przystępny sposób. Na infografikach, w rankingach i raportach pokazuje m.in. wysokość pensji, która wpływa co miesiąc na konto młodego pracownika. To jednak nie wszystko. Odnosi również jego zarobki do sytuacji na rynku pracy w miejscu, w którym mieszka. Pokazuje więc naprawdę – jak mu się wiedzie i jaki poziom życia osiągnął.

 

Już niedługo porównywarka będzie miała do dyspozycji kolejną porcję informacji. Pod koniec czerwca ELA powie nam więcej o tym, jak wyglądają pensje absolwentów z roku 2017. To ważne nie tylko dla maturzystów, ale także dla kreatorów polityk publicznych, nauczycieli czy dziennikarzy. Otrzymają oni bowiem potężne źródło wiedzy do analiz.

 

  • Oceniamy studia, kierunki, uczelnie – wyszukiwarka Wybierz studia

 

W murach uczelni nie tylko studenci poddawani są ocenie. Na portalu studia.gov.pl zamieściliśmy oceny 385 uczelni, 2997 wydziałów i 5243 kierunków studiów. Wyszukiwarka „Wybierz studia” – drugie podstawowe narzędzie portalu – opiera się na sprawdzonych informacjach pochodzących z czterech źródeł. To stale aktualizowane dane z bazy o szkolnictwie wyższym POL-on, oceny kierunków studiów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, oceny działalności naukowej Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacje z samych uczelni.

 

Dzięki takiej różnorodności danych możemy m.in.:

 

o    wyszukiwać kierunki studiów po przedmiotach zdawanych na maturze,

 

o    porównywać oferty konkurencyjnych uczelni,

 

o    sprawdzać, które kierunki otrzymały ocenę wyróżniającą, pozytywną, a które negatywną (wg Polskiej Komisji Akredytacyjnej),

 

o    sprawdzić, ilu obcokrajowców studiuje na uczelni,

 

o    lub też ilu profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów na niej uczy.

 

To jednak nie koniec.

 

Konstytucja dla Nauki – lepsze studia i lepszy doktorat

 

Reforma szkolnictwa wyższego i nauki, jaka jest wdrażana Polsce od roku akademickiego 2018/2019, to największa zmiana systemowa tego obszaru od trzydziestu lat. Objęła również studentów i doktorantów. Studia.gov.pl jest dla nich źródłem praktycznych informacji o tym, co zmieniło się po wejściu w życie Konstytucji dla Nauki. Studenci i doktoranci na portalu znajdą m.in. informacje o:

 

  • szkołach doktorskich,

 

  • swoich prawach i obowiązkach,

 

  • instytucjach przedstawicielskich,

 

  • pomocy materialnej,

 

  • stypendiach, grantach, konkursach,

 

  • pomocy, na jaką mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością.

 

Co nowa ustawa oferuje młodym ludziom? Gwarancję bezpłatnych studiów, podwyższenie jakości kształcenia i zwiększenie interdyscyplinarności, lepszy dostęp do kredytów studenckich, a także realną ochronę interesów studentów i doktorantów.

 

Rewolucyjnej zmianie uległo również kształcenie doktorantów. Od 1 października 2019 roku rozprawę będą pisać w szkole doktorskiej, w której wszyscy uczestnicy (za wyjątkiem osób już posiadających stopień doktora) otrzymają wysokie stypendium. Chcesz wiedzieć, jakie? Wejdź na www.studia.gov.pl  i sprawdź!

 

źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
oprac.ak
fot.pixabay

facebook