Prof. Lech Chyczewski został nowym rektorem Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
Od dziś (1.09) rektorem Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku jest prof. Lech Chyczewski, patomorfolog, wieloletni pracownik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Symboliczne przekazanie nominacji i insygniów nowemu rektorowi prof. Lechowi Chyczewskiemu odbyło się w piątek, 1 września.
- Nie mam wątpliwości, że przyjście prof. Chyczewskiego do tej uczelni wniesie wiele dobrego – mówił Mikołaj Tomulewicz, kanclerz uczelni, przekazując symbolicznie berło i łańcuch rektorski. – Uczelnia to nie tylko mury: to studenci, kadra naukowa, ale również badania naukowe. Jestem przekonany, że nasz nowy rektor, biorąc pod uwagę jego dorobek naukowy, wesprze nas w tym działaniach.
W Wyższej Szkole Medycznej studiuje obecnie ponad 700 osób, w tegorocznym naborze zgłosiło się ponad 200 chętnych do zgłębiania wiedzy na pięciu kierunkach.
- Ta uczelnia w sposób całościowy przygotowuje do zawodu, znaczący nacisk kładąc na wiedzą praktyczną – mówił nowy rektor – Jednak to, co mnie zachęciło i zmotywowało do objęcia tej funkcji, to również ciekawe badania naukowe prowadzone tutaj, zdobywane patenty czy prace komercjalizacyjne. Wierzę, że wiele dobrego jest tu jeszcze do zrobienia.
Prof. Lech Chyczewski jest znanym białostockim naukowcem, patomorfologiem. Ma 72 lata, urodził się i wychował na Mazowszu, a do Białegostoku trafił na studia na Uniwersytecie Medycznym. Od ukończenia uczelni w 1970 pracuje w Zakładzie Patomorfologii Lekarskiej, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej. Jest autorem i współautorem ponad 600 prac naukowych. W pracy naukowej zajmował się problematyką biologii raka płuca, zarówno w aspekcie badań podstawowych i przedklinicznych, jak i ich bezpośredniego zastosowania w praktyce klinicznej. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję rzecznika prasowego UMB, a także był redaktorem naczelnym miesięcznika „Medyk Białostocki”.
Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku to jedna z najdłużej działających niepublicznych uczelni na Podlasiu (powstała w 2003 roku, początkowo nosiła nazwę Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku).. Obecnie uczelnia kształci na pięciu kierunkach: Biotechnologii, Fizjoterapii, Kosmetologii, Pielęgniarstwie i Ratownictwie medycznym. Studenci uczą się w systemie dziennym, zaocznym, prowadzone są także studia podyplomowe