Dodana: 9 październik 2019 15:36

Zmodyfikowana: 9 październik 2019 15:37

Politechnika Białostocka rozpoczęła rok akademicki 2019/2020

Po raz 70. przyszli absolwenci Politechniki Białostockiej rozpoczęli rok akademicki. Symbolem jubileuszowej inauguracji został suwak logarytmiczny, który był nieodłącznym atrybutem każdego inżyniera do lat 80. XX wieku. W uroczystości wziął udział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Inauguracja PB 57.jpg

Uroczystą inaugurację rozpoczął krótki film przedstawiający najważniejsze wydarzenia w bogatej historii uczelni.  Mury Wyższej Szkoły Inżynierskiej, która w późniejszych latach została przemianowana na Politechnikę Białostocką opuszczało wiele osób, które miały ogromny wpływ na rozwój Białegostoku. - Już po 5 latach od otwarcia uczelni ukończyło ją blisko 60 inżynierów, w tym 28 elektryków i 29 mechaników - usłyszeliśmy w filmie.

Lech Dzienis, Rektor Politechniki Białostockiej rozpoczął dzisiaj swój ostatni rok w roli zarządzającego uczelnią. W przemówieniu inauguracyjnym wyraził swoją wdzięczność za wiele lat ciężkiej pracy.

- Przed końcem mojej kadencji patrzę na te wszystkie lata z dumą. Jestem dumny z dokonań naszej uczelni i jestem wdzięczny, że dane mi było pracować z grupą profesjonalistów -  pracowników oraz studentów. Mam to szczęście, że trafiłem na Was i z głębi  serca chciałbym Wam wszystkim bardzo podziękować.

Cała uroczystość obfitowała w wiele bardzo ważnych momentów. Bezpośrednio po przemówieniu rektora odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów. Po raz pierwszy w historii uczelni utworzona została Szkoła Doktorska, która działać będzie w 7 dyscyplinach naukowych. Elementem inauguracji było także wręczenie pamiątkowych dyplomów najlepszym uczniom Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej oraz nadanie Pawłowi Adamowiczowi, absolwentowi Wydziału Mechanicznego, tytułu Honorowego Ambasadora Politechniki Białostockiej.

Ceremonię uświetnił występ Chóru Politechniki Białostockiej, który wykonał m.in. Hymn Rzeczpospolitej Polskiej oraz utwór "Gaude Mater Polonia".

W uroczystości wzięli udział również  m.in podlascy  parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci uczelni wyższych z naszego regionu oraz studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej.

bm/red.is

facebook