Dodana: 15 lipiec 2021 13:55

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2021 13:55

Politechnika Białostocka prezentuje nowy bolid klasy Formuła Student. To CMS-07

25 studentów z zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej dwa lata pracowało nad nowym bolidem klasy Formuła Student. Bolid CMS-07 zostanie oficjalnie zaprezentowany w najbliższy poniedziałek (19.07).

Budynek PB.

To już siódme auto z serii bolidów, jakie biorą udział w zawodach Formuły Student, zbudowane na Politechnice Białostockiej. Przez dwa lata tworzyło je 25 studentów z Cerber Motorsport – zespołu działającego w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W bolidzie CMS-07 studenci poprawili wszystkie istotne parametry auta. Rozpoczęli od poprawy aerodynamiki.

- Zaprojektowaliśmy ponad 25 płatów lotniczych, co zaowocowało zwiększeniem siły nośnej o 45,2%, skutkiem zwiększenia siły oporu o 41,7% - mówi Michał Gleba, koordynator zespołu Cerber Motorsport. - Nowy sposób mocowania elementów oraz wzmocnienia strukturalne pozwoliły na spełnienie wymagań sztywności narzuconych przez regulamin zawodów Formuły Student.

Poprawiony także został dostęp do komputerów pokładowych w bolidzie.

- Dane są następnie wykorzystywane do poprawy parametrów i dostosowania auta do specyfiki torów – wyjaśnia Gleba.

To kolejne auto zaprojektowane i zbudowane przez studentów, które wykorzystuje hybrydową konstrukcję nośną. Została ona wykonana z włókna węglowego oraz aluminiowej przekładki o strukturze plastra miodu (honeycomb).

Formuła Student ogranicza pojemność silnika do 600 cm. Dlatego studenci wprowadzają wszelkie możliwe innowacje.

- Najważniejszą innowacją dotyczącą silnika i układu napędowego jest wprowadzenie nowego układu smarowania – wyjaśnia Gleba. - W tym sezonie układ ten miał znaczący wpływ na obniżenie środka ciężkości pojazdu, dzięki modyfikacji misy olejowej. Została ona wykonana na podstawie autorskiego projektu opartego o szereg badań.

Nowy bolid Formuła Student CMS-07 zostanie zaprezentowany w poniedziałek, 19 lipca, na placu przed wejściem do Centrum Nowoczesnego Kształcenia, przy ul. Zwierzynieckiej 16.

Prezentację bolidu będzie można śledzić na oficjalnym fanpage'u Politechniki Białostockiej.


źródło: PB

oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook