Politechnika Białostocka i bielski UNIBEP podpisały umowę o współpracy
Dodatkowe zajęcia dla studentów i kadry naukowej Politechniki Białostockiej, dostęp do najnowszej technologii i płatne staże. Politechnika Białostocka i bielska firma UNIBEP SA podpisały we wtorek 21 lutego umowę o współpracy. Obie instytucje współpracowały ze sobą już wcześniej, teraz jednak korzyści dla obu stron mają być jeszcze większe.
W imieniu Politechniki Białostockiej umowę podpisał prof. nzw. dr hab. inż. Roman Kaczyński - Prorektor ds. Rozwoju PB, z ramienia UNIBEP SA - Prezes Zarządu Leszek Marek Gołąbiecki. Umowa dotyczyć będzie wspólnych przedsięwzięć Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz liczącej się w kraju i zagranicą firmy budowlanej.
- Liczymy na to, że nasza współpraca będzie miała wyjątkowy charakter. Prezesi UNIBEP już zaproponowali udział swoich pracowników w radzie programowej PB, zajęciach fakultatywnych, zajęciach plenerowych, a nawet w realizacji prac dyplomowych, czy odbycia praktyk dla niektórych studentów z możliwością otrzymania wynagrodzenia – podkreślał prof. Roman Kaczyński.
W ramach łączenia nauki z praktyką organizowane będą dodatkowe zajęcia dla studentów i kadry naukowej Uczelni, także wyjazdy techniczne na budowy prowadzone przez firmę. Umowa dotyczy także współpracy naukowej, praktyk zawodowych, staży przemysłowych dla pracowników Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz organizacji konkursu wśród studentów na najlepszą pracę dyplomową. To także wspólne projekty ze studenckimi kołami naukowymi.
Prezes Zarządu Leszek Marek Gołąbiecki, sam absolwent Politechniki Białostockiej, jest przekonany, że ta współpraca obu stronom przyniesie wymierne korzyści.
- To była nasz inicjatywa. UNIBEP zatrudnia prawie 1300 osób, a blisko 500 z nich to inżynierowie, z których większość to absolwenci Politechniki Białostockiej. Zawsze stawialiśmy na ludzi stąd, z Podlasia. Rocznie zatrudniamy kilkunastu, kilkudziesięciu młodych inżynierów Politechniki Białostockiej i ich kształcimy – mówił w czasie uroczystości prezes Gołąbiecki. – Nasi pracownicy realizują potężne obiekty – choćby największą obecnie w Warszawie Galerię Północną, największą fabrykę proszków mlecznych dla Mlekovity. UNIBEP realizował też inwestycje w Grodnie, Mińsku i na dalekiej Syberii, nasi pracownicy świetnie radzą sobie też w Norwegii – gdzie już powstało 1600 mieszkań modułowych, a kolejnych 300 czeka na realizację. I to dlatego doszliśmy do wniosku, że warto zacieśnić współpracę z PB. Bo choć Politechnika kształci na wysokim poziomie, tomy chcemy przekazać coś innego – dostęp do nowoczesnych technologii.
(opr.mk)