Dodana: 5 sierpień 2019 15:43

Zmodyfikowana: 5 sierpień 2019 15:43

„Polcon 2019” - święto miłośników fantastyki na UwB

Elfy, orki, trolle i inne fantastyczne stwory można będzie spotkać już niedługo w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. W najbliższy czwartek (8 sierpnia br.) rozpocznie się tu Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki organizowany przez Stowarzyszenie Polcon 2019. Do stolicy Podlasia konwent zawita pierwszy raz od ponad dwudziestu lat.

Członkowie i członkinie grupy Łysa Góra - z dawnymi instrumentami i w strojach z epoki stoją przodem do obiektywu.

Organizatorzy zaplanowali m.in. spotkania z autorami, wydawcami i krytykami fantastyki, pokazy filmowe, gry fabularne, dyskusje panelowe, konkursy i zabawy, promocję książek i gier fantastycznych, wystawy grafik i malarstwa SF.

Jednym z głównych punktów programu, obok spotkań z gośćmi honorowymi, jest wręczenie Nagrody im. Janusza A. Zajdla (podczas gali w sobotę, 10 sierpnia br. ) przyznawanej najlepszym polskim utworom fantastycznym wydanym w poprzednim roku kalendarzowym. Na zakończenie gali odbędzie się koncert zespołu Łysa Góra. Jak informuja organizatorzy - Łysa Góra to zespół folkowy zakorzeniony w słowiańskiej ziemi. Potrafią jednak to słowiańską dusze połączyć z ciężkim rockiem i z metalem. na swoich występach gwarantują energię i klimat z Góry Wiedźm.

Jak co roku organizatorzy zadbali, żeby wśród zaproszonych gości nie zabrakło wyjątkowych postaci. Gościem honorowym tegorocznej edycji będzie Robert M. Wagner, autor cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. Z czytelnikami spotkają się też m.in. Anna Brzezińska, Tomasz Pindel, Rafał Kosik, Anna Kańtoch oraz członkinie grupy Harda Horda zrzeszającej polskie autorki fantastyki. Z kolei w ramach prelekcji uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać m.in.: wykładów o wizerunku detektywa w powieściach kryminalnych i fantastycznych, o dwudziestoleciu serii Matrix, czy o programach i polityce kosmicznej.

„Polcony” odbywają się raz w roku, od 1985 r., przenosząc się z miasta do miasta. Organizują je kluby miłośników fantastyki. Współorganizatorem tegorocznego „Polconu 2019” jest Uniwersytet w Białymstoku. Większość wydarzeń odbędzie się na terenie kampusu przy ul. Ciołkowskiego, natomiast turnieje gier bitewnych i planszowych – w hali sportowej UwB przy ul. Świerkowej.

 Wszystkie informacje o atrakcjach, harmonogramie i zasadach uczestnictwa w konwencie można znaleźć na jego stronie, pod adresem - link do strony: https://polcon.pl/.

fot. polcon.pl

mat. UwB/red.art

 

 

facebook