Dodana: 12 styczeń 2022 10:42

Zmodyfikowana: 12 styczeń 2022 10:42

Podlaski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022

Pierwsze miejsce w województwie podlaskim ponownie zajęły szkoły białostockie: II Liceum Ogólnokształcące (LO) oraz Technikum Elektryczne. W najnowszym rankingu na podium znalazło się też Technikum nr 1 w Zambrowie. Ogłoszenie wyników odbyło się we wtorek, 11 stycznia, na Politechnice Białostockiej (PB).

Przedstawiciele szkół średnich z dyplomami na tle ścianki Politechniki.

Wśród podlaskich techników prym w rankingu wiedzie Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku (w roku ubiegłym też na 1. miejscu).

– Już od 2011 roku jesteśmy wyróżniani w rankingu i z tego powodu bardzo się cieszymy. Nie ustajemy w pracy. Takie efekty same nie przychodzą. Z każdym rokiem odnajdujemy nowe pomysły, aby zachęcić uczniów do rozwoju – mówiła Anna Niczyporuk, dyrektor Technikum Elektrycznego w Białymstoku.

Po raz kolejny na pierwszym miejscu zestawienia liceów jest II Liceum Ogólnokształcące imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

– Społeczność II LO jest niesamowita. To młodzi ludzie, którzy wiedzą, po co przyszli do szkoły i chcą się uczyć, rozwijać swoje zainteresowania nie tylko naukowe, ale z różnych dziedzin: artystycznych, sportowych. Mamy ogromną gamę zajęć pozalekcyjnych. Proponujemy nietypowe programy, które naszą szkołę wyróżniają: realizujemy program matury międzynarodowej, sześcioletni kurs języka niemieckiego… – podkreślał Dariusz Bossowski, dyrektor II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

PB od sześciu lat prowadzi Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej, bezpłatną szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, która funkcjonuje w strukturach uczelni.

– Rankingi szkół średnich są istotne także dla uczelni wyższych – zaznaczyła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – Wyniki Państwa uczniów podczas matur, a także w olimpiadach przedmiotowych, przekładają się na ich sukces podczas rekrutacji na studia w Politechnice Białostockiej. Przyglądamy się absolwentom szkół średnich, bo chcemy w przyszłości spotkać się z nimi – już jako studentami – w murach naszej uczelni.

Wśród techników na miejscu drugim uplasowało się Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Miejsce trzecie zajęło Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie.

Nie zmieniła się trójka najlepszych podlaskich liceów. Miejsce drugie w Podlaskim Rankingu Liceów Perspektywy 2022 zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Trzecią lokatę utrzymało I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.

Swoje miejsce w tegorocznym rankingu poprawiło III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku, które z pozycji 6. awansowało na miejsce 4. Warto także wyróżnić VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, które z roku ubiegłym zajmowało 11. lokatę, a w tym roku jest szóste. Do pierwszej dziesiątki weszło też III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Zespole Szkół Nr 1 w Suwałkach, które w roku ubiegłym było 13.

Pracę pedagogów i wyniki rankingu podsumował Franciszek Górski, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Kształcenia Ustawicznego w Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

– Już liczba szkół, które zgłaszają się do rankingu, świadczy o tym, jak jest on istotny zarówno dla ich promocji, jak i zdobywania renomy w środowisku. To obraz tego, jak w skali ogólnopolskiej prezentują się nasze licea i technika. Możemy je porównać i dowiedzieć się, jak szkoły dochodzą do swoich sukcesów. Jednocześnie to przegląd naszej bazy szkolnej, warsztatów, możliwości i osiągniętych efektów kształcenia. Na jego podstawie możemy ocenić co poprawić. Ważny jest sam udział w rankingu, który pozwala ocenić rezerwy szkolne – powiedział Franciszek Górski.


źródło: PB
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Gabriela Kościuk/PB


Podlaski Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 – wyniki

Licea:

 • I miejsce: II Liceum Ogólnokształcące imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku,
 • II miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku,
 • III miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży,
 • IV miejsce: III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku,
 • V miejsce: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku,
 • VI miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku,
 • VII miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie,
 • VIII miejsce: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,
 • IX miejsce: IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku,
 • X miejsce: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Zespole Szkół Nr 1 w Suwałkach.

Technika:

 • I miejsce: Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku,
 • II miejsce: Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku,
 • III miejsce: Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie,
 • IV miejsce: Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu,
 • V miejsce: Technikum Nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 Łomży,
 • VI miejsce: Technikum Budowlano-Geodezyjne w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku,
 • VII miejsce: Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Nr 4 w Suwałkach,
 • VIII miejsce: Technikum w Zespole Szkół w Suchowoli,
 • IX miejsce: Technikum Leśne w Białowieży,
 • X miejsce: Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook