Dodana: 22 czerwiec 2019 20:42

Zmodyfikowana: 22 czerwiec 2019 20:42

Podlaska Marka Pokoleń w kapsule czasu na 70-lat Politechniki Białostockiej

Przyjechali z różnych regionów Polski, ale też ze Stanów Zjednoczonych czy Portugalii - na Politechnice Białostockiej trwa Międzynarodowy Zjazd Absolwentów (22 czerwca br. ) zorganizowany w ramach obchodów 70-lecia uczelni. Najbardziej uroczystym momentem była gala wręczenia tytułów Honorowego Ambasadora PB oraz odsłonięcie obelisku z kapsułą czasu, w której znalazła się m.in. nagroda specjalna konkursu Podlaska Marka organizowanego przez marszałka województwa – Podlaska Marka Pokoleń wręczona w tym roku po raz pierwszy - Politechnice Białostockiej.

Rektor i studenka PB odsłaniają obelisk z kapsułą czasu

Absolwenci i pracownicy uczelni spotkali na terenie campusu przy ul. Zwierzynieckiej. Były spotkania po latach, a także po raz pierwszy np. ze znanym na całym świecie twórcą customowych rowerów – absolwentem PB – Adamem Zdanowiczem. Były też nagrody, podziękowania i dedykacje.

- Bardzo cieszę się, że tak licznie przybyliście. Na pewno widzicie różnicę w infrastrukturze, w budynkach, w atmosferze panującej obecnie na uczelni. Państwa zdanie na ten temat, czy ta różnica jest na plus czy minus, jest największą wskazówką do dalszych działań. Chcemy wysłuchać naszych absolwentów, byśmy mogli przygotować plan rozwoju Politechniki Białostockiej – mówił podczas gali rektor uczelni prof. Lech Dzienis. - Na całym świecie w renomowanych uczelniach zrzeszenia absolwentów wspierają macierzystą Alma Mater, chcą, by ich uczelnia rozwijała się, stanowiła przedmiot dumy. Dlatego rozpoczęliśmy od kilkunastu lat budowanie takich związków i stąd też nasz dzisiejszy eksperyment - piknik i zjazd absolwentów.

Mateusz Adaszczyk - prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej zapewniał: - Będziemy budować te relacje. Największe wyzwanie to dotrzeć do Was wszystkich. Cieszę się, że ta informacja dotarła i do Toronto, i na Florydę, i do Portugalii.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie wspólnie z władzami uczelni uhonorowało i wyznaczyło 14 honorowych ambasadorów. W sobotę (22 czerwca br.) kolejnych 10 osób otrzymało statuetki autorstwa prof. Jarosława Perszko:

  1. Leszek Marek Gołębiecki - absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB, prezes Zarządu Unibep SA.
  2. Andrzej Arefiew - absolwent Wydziału Mechanicznego, właściciel Konsorcjum Arefiew;
  3. Piotr Sosnowski - prezes zarządu SMP Poland, absolwent Wydziału Inżynierii Zarządzania.
  4. Justyna Zalewska – Grycuk - skończyła Wydział Architektury i dziś prowadzi własną firmę projektową.
  5. Za nieobecnego Krzysztofa Matuka- właściciela firmy Imago, absolwenta Wydziału Informatyki statuetkę odebrał tata, także absolwent PB, Wydziału Mechanicznego. Zdradził na scenie, że posiada dyplom z numerem 500.
  6. Karol Grygolec- absolwent Wydziału Architektury, project leader w firmie B-Architecten w Antwerpii (Belgia);
  7. Artur Popko - absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, wiceprezes Zarządu Budimex SA;
  8. Zdzisław Karwowski - absolwent Wydziału Elektrycznego, prezes Zarządu BIT S.A. Warszawa;
  9. dr Stanisław Łuniewski - absolwent Wydziału Inżynierii Zarządzania, dyrektor generalny ASTWA Sp. z o.o.; 
  10. Paweł Adamowicz - absolwent Wydziału Mechanicznego, dyrektor Fabryki Suszarek BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. w Łodzi.

Po gali przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB rektor prof. Lech Dzienis wspólnie z studentką Katarzyną Buczkowską odsłonił symboliczną Kapsułę Czasu. Znalazły się w niej przedmioty przekazane przez wydziały, jednostki uczelniane, samorząd studentów, Stowarzyszenie Absolwentów, Chór PB oraz Podlaski Uniwersytet Dziecięcy przedmioty. Wśród nich m.in.: lista unijnych grantów zrealizowanych przez PB, nasiona drzew zebrane przez Zamiejscowy Wydział Leśny w Puszczy Białowieskiej czy fragment konaru 250-letniego drzewa z Dworu Meyera - ośrodka wypoczynkowego Politechniki. Swoje miejsce znalazła także Podlaska Marka Pokoleń - nagroda przyznana w tym roku Politechnice przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Kapsułę czasu zaprojektował prof. Jarosław Perszko, wykonali ją zaś starannie Zdzisław i Sebastian Nietupscy ze spółki Kotniz, którzy podczas uroczystości odsłonięcia przyznali, że dedykują ją zmarłej przed paroma dniami matce i żonie - Joannie Nietupskiej, niegdysiejszemu dziekanowi Wydziału Architektury PB. Przekazali też rektorowi specjalny klucz do otwarcia Kapsuły za 30 lat, gdy Politechnika Białostocka świętować będzie stulecie.  

W Absolwentaliach i uroczystościach jubileuszu PB w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego wziął udział Tomasz Szeweluk, dyrektor Gabinetu Marszalka w UMWP.   

Wieczorem Międzynarodowy Zjazd Absolwentów uświetni koncert zespołów Kasy Chorych i Dżem.

 Na podst. PB/ art

facebook