Planszówki u bibliotekarzy
Niezwykły sposób na świętowanie Dnia Bibliotekarza i Bibliotek proponuje Biblioteka Politechniki Białostockiej. W środę, 8 maja, zaprasza do wspólnej zabawy przy grach planszowych. Wszyscy chętni spotkają się w budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia (tam mieści się Biblioteka PB) na drugim piętrze w godzinach od 11:00 do 15:00.
Strefa gier to korytarz z kanapami, stolikami i fotelami. PB zaprasza w pojedynkę lub ze znajomymi i zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do dyspozycji będą gry planszowe i karciane dla dwóch i większej liczby osób. Są to gry, w których rozgrywka może trwać 15 minut, godzinę lub dłużej. Dostępne będą gry „na rozgrzewkę” oraz takie, w których ważna jest strategia. Można też przyjść z własną grą.
Akcja skierowana jest głównie do studentów Politechniki Białostockiej, ale organizatorzy chętnie powitają też studentów innych uczelni, fanów planszówek i każdego, kto ma ochotę odwiedzić tego dnia bibliotekę PB i zagrać.
– Babcia z wnuczką również znajdzie coś dla siebie – zaproponujemy grę odpowiednią do wieku czy umiejętności – mówi Agnieszka Jancewicz, koordynująca akcję „Rusz głową, zagraj w grę planszową”. –Pomysł dojrzewał od jakiegoś czasu.
– Słyszeliśmy, że studenci chętnie spotykają się „na planszówki”. Na Wydziale Informatyki prężnie działa Koło Naukowe Gier. Biblioteka nasza ma odpowiednią przestrzeń i jest otwarta na ciekawe inicjatywy - dodaje Pani Agnieszka.
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, było początkowo wydarzeniem branżowym. Od kilku lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Od 8 do 15 maja to czas promocji czytelnictwa i bibliotek.
– Chcemy zachęcić naszych użytkowników do spędzania u nas czasu: przede wszystkim na nauce, ale też i na rozrywce. Księgozbiór Biblioteki Politechniki Białostockiej w ogromnej większości jest oczywiście techniczny, jednak posiadamy też rosnący ciągle dział beletrystyczny zawierający powieści, kryminały, reportaże, biografie – mówi dyrektor Biblioteki PB Maria Czyżewska. – Mamy także dział skierowany do młodszych czytelników, w wyodrębnionym miejscu, pod nazwą Biblioteka Młodego Naukowca. Posiadamy też zdalny dostęp do licencjonowanych baz danych czy podręczników dostępnych online.
Z czytelni Biblioteki PB może korzystać każdy. Jednak bazy danych i wypożyczenia książek do domu dostępne są tylko dla studentów, pracowników i osób związanych z Politechniką Białostocką.
Źródło: rzecznik PB, opr. ms